Dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, oraz prof. dr hab. Marcin Kozak znaleźli się w prestiżowym gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Najnowsze zestawienie opublikował Uniwersytet Stanforda i wydawnictwo Elsevier.

Elsevier Data Repository udostępniło bazę danych najczęściej cytowanych naukowców na świecie, na podstawie bazy Scopus, która zawiera ustandaryzowane informacje na temat cytowań, h-indeksu, hm-indeksu skorygowanego o współautorstwo, cytowań artykułów na różnych pozycjach autorskich oraz wskaźnika złożonego (c-score). Naukowcy są podzieleni na 22 dziedziny naukowe i 174 poddziedziny zgodnie ze standardową klasyfikacją Science-Metrix.

W dyscyplinie „Aerospace & Aeronautics” dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, znalazł się na drugim miejscu pod względem cytowań w grupie 6 najczęściej cytowanych badaczy z Polski (obok naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz, Politechniki Warszawskiej i Polskiej Akademii Nauk).

81 nowych cytowań w Scopusie w 2023 roku w dyscyplinie „Aerospace & Aeronautics” jest powodem do satysfakcji. Pokazuje bowiem, że przyjęta przeze mnie kilka lat temu strategia rozwoju naukowego oparta na ścisłej i intensywnej współpracy z naukowcami z Zachodu oraz publikowaniu wyłącznie w języku angielskim w zagranicznych czasopismach jest skuteczna. Pokazuje to także walor pracy interdyscyplinarnej. Chociaż mój obszar zainteresowań to humanistyka, często publikuję w czasopismach i obszarach klasyfikowanych chociażby we wspomnianej „Aerospace & Aeronautics” ze względu na moje zainteresowania eksploracją kosmosu, szansami i zagrożeniami naszej obecności w kosmosie, podejmowanymi z perspektywy humanistycznej, etycznej i bioetycznej – komentuje dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.

Prof. dr hab. Marcin Kozak jest drugim naukowcem z WSIiZ, który należy do czołówki cytowanych naukowców na świecie w dyscyplinie „Agronomy & Agriculture”. Prof. Kozak jest badaczem interdyscyplinarnym, pracującym w naukach rolniczych i biologicznych, ekonomii, statystyce, informatyce oraz naukach społecznych. Zajmuje się zagadnieniami doświadczalnictwa i statystyki w agronomii i hodowli roślin oraz ogrodnictwie.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w zakresie rozwoju naukowego jest ukierunkowana na prowadzenie badań naukowych na poziomie międzynarodowym. Wspieramy i podejmujemy szereg działań, których celem jest zachęcanie i umożliwianie naszym pracownikom swobodnego poruszania się w międzynarodowej przestrzeni publikacyjnej. Cytowalność w bazach międzynarodowych, takich jak Scopus, jest jednym z istotnych mierników rozpoznawalności i widzialności pracownika naukowego na arenie światowej. Jest to także warunek skutecznej współpracy z partnerami z innych państw.