Przedstawicielki Kolegium Medycznego WSIiZ uczestniczyły w I Międzynarodowej Konferencji Naukowej MRTBS 2024, która odbyła się w Opolu. Tematyką konferencji były współczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych, które opierają się na holistycznym, biomedyczno-psychoterapeutycznym podejściem do badań i wyników badań implementowanych do praktyki opieki zdrowotnej. Podczas konferencji nagrodzone zostały postery wykładowczyni i studentki WSIiZ.

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych: holistyczne ujęcie opieki zdrowotnej”, pod patronatem Rektora Uniwersytetu Opolskiego Prof. dr hab. Marka Masnyka oraz Prezydenta Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego Tzu Chi na Tajwanie, Prof. Wen-Jui Lo w Opolu, odbyła się w dniach 17-19 kwietnia 2024 r. Głównym celem spotkania było przedstawienie innowacyjnych wyników badań biomedycznych oraz uzyskanie lub poszerzenie wiedzy uczestników w zakresie nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk pokrewnych. Program konferencji obejmował trzy sesje plenarne, prezentacje badań w ramach modułu Master Class (moduł dla młodych naukowców), sesji e-plakatowej oraz warsztaty.

W konferencji wzięły udział przedstawicielki Kolegium Medycznego WSIiZ z Katedry Kosmetologii – mgr Paulina Lechwar, mgr Magdalena Lasota oraz mgr Anna Lichtarska z Centrum Badań i Usług Biomedycznych. Dodatkowo, studentka pierwszego roku Kosmetologii II stopnia, a jednocześnie liderka koła Naukowego Cosmetic Platns – Beata Balon, również uczestniczyła w konferencji. Wszystkie przedstawicielki WSIiZ zaprezentowały postery, przedstawiające dotychczasowe wyniki badań:

mgr Paulina Lechwar – Halophytes as potential active ingredients of skin care cosmetics

mgr Anna Lichtarska – Application of pear (Pyrus communis L.) and bilberry (Vaccinium vitis-idaea L.). leaf extracts in formulation of skin lightening cosmetics

mgr Magdalena Lasota – Comparison of the antioxidant, anti-staining and cytotoxic activities of extracts from various morphological organs of immortelle (Helichrysum spp. Mill)

Beata Balon – The cosmetic potential of dragon’s blood

Wykładowczyni Paulina Lechwar została zakwalifikowana spośród 70 zgłoszonych posterów do modułu Master Class, która liczyła 6 osób. Praca przedstawiała wyniki badań laboratoryjnych na ekstraktach z dwóch roślin nadmorskich – lawendy morskiej (Limonium vulgare Mill.) oraz kowniatka morskiego (Crithmum maritimum L.). Obie rośliny, ze względu na bytowanie w trudnych warunkach środowiskowych narażających je na silny stres abiotyczny, mają zdolność do zwiększonej syntezy składników aktywnych, przez co są cennymi surowcami w kosmetykach pielęgnacyjnych i ochronnych. Praca badawcza mgr Pauliny Lechwar została doceniona przez komisję i zajęła 1 miejsce jako najlepsza prezentacja ustna w sesji Master Class.

Studentka WSIiZ Beata Balon przedstawiła wyniki swoich badań laboratoryjnych przeprowadzonych na ekstraktach ze smoczej krwi, żywicy pochodzącej m.in. z drzewa Croton Lechleri. Żywica ta znana jest od tysiącleci w medycynie tradycyjnej rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Jest ona ceniona ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i regenerujące skórę. Jej praca badawcza została doceniona przez komisję i zajęła 3 miejsce w konkursie na najlepszy poster sesji e-Plakatowej.

Konferencja zakończyła się dwoma sukcesami ze strony Katedry Kosmetologii na tle międzynarodowym. Prace badawcze naszych wykładowczyń i studentki oglądali przedstawiciele z wielu krajów, m.in. z Bułgarii, Włoch, Litwy, Tajwanu, USA, Australii, Hiszpanii, Francji, Japonii i Armenii. WSIiZ zdecydowanie może poszczycić się wysokim poziomem zagadnień badawczych, które doceniane są nie tylko w kraju, ale również za granicą.