Piknik Nauki i Techniki „MOC Odkrywców” to święto dla pasjonatów nauki. W tym roku impreza odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej w dniach 24 i 25 września. Swój dorobek zaprezentują koła naukowe PRz, a także zaproszeni goście ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rzeszowa i regionu oraz z licznych polskich uczelni.

PROGRAM Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki:

NOC ODKRYWCÓW – 24 września godz. 17.00 – 22.00, Piątek
– godz. 17.00 – Pokazy i prezentacje wybranych kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej (przed głównym wejściem do Budynku V PRz);
– godz. 19.00 – Go LEM – Przemysław Rudź – KONCERT MUZYKI ELEKTRONICZNEJ z okazji 100-letniej rocznicy urodzin Stanisława Lema – Aula V1 (UWAGA! wstęp za zaproszeniami);
– godz. 21.00 – Teatr Wysokich Napięć – Pokazy jednych z największych transformatorów Tesli (przed głównym wejściem do Budynku V PRz).

MOC ODKRYWCÓW – 25 września godz. 11.00 – 18.00, Sobota
– godz. 11.00 – rozpoczęcie imprezy, słodki poczęstunek;
– godz. 11.00 – 18.00 – MIASTECZKO PIKNIKOWE: Fantastyczne urządzenia demonstracyjne; Interaktywne pokazy fizyczne i chemiczne kół naukowych uczelni wyższych, szkół średnich i podstawowych ; Pokazy wysokich napięć Experymentarium 3Z; Łazik marsjański „Legendary”;  Bolid FS; Robotyka; Pokazy tworzenia komet; Demonstratory Energii Odnawialnej; VR Space oraz retro konsole i komputery; Druk 3D; Ekspozycja okazów CITES; Lotnictwo; Szybowce; Autobusy miejskie; Wystawa modeli Star Wars; Legion 501; Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego; Sztuka ; Pokazy Capoeira – na terenach przy i w głównym Budynku V i S Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza;
– godz. 12.00 – Kapsuła Czasu z okazji 70 lat istnienia Politechniki Rzeszowskiej  – kapsuła zostanie ponownie otwarta w 2091 r.;
–  o godz. 14.00 – Wykład popularnonaukowy pt. Nie tylko Indiana Jones, czyli o archeologii w popkulturze w wykonaniu archeolog Magdaleny Ithilnar Stawniak z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie;
– o godz. 17.00 – Wykład popularnonaukowy pt. Cztery żywioły – Wiatr wieje, ogień płonie, woda płynie… a Ziemia obraca się…  w wykonaniu Gościa Specjalnego tegorocznego pikniku – Wiktora Niedzickiego oraz załogi Radiolatorium – Małgorzaty Wilczak i Pawła Pasterza.

Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki „MOC Odkrywców” to popularnonaukowy format wszech-edukacyjny, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych Odkrywców, który w latach 2010-2018 (od 1. do 8. edycji) zlokalizowany był w centrum miasta w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów, od roku 2017 ze względu na stale rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę organizatorów (9. a później i 10. edycji imprezy) z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, otwiera swoje areny na terenach Politechniki.