Dwa uczelniane Koła Naukowe wezmą udział w tegorocznym rzeszowskim Pikniku Nauki EKSPLORACJE. Piknik to cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzowanie nauki i techniki wśród dzieci i młodzieży. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

1.W ramach Lotniczego Piątku udostępniony zostanie Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce. Odwiedzający dowiedzą się m.in. jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów (ze względu na ograniczenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja mailowa: promocja@prz.edu.pl).

2.W sobotę w godz. 11:00-18:00 Piknik Nauki EKSPLORACJE odbędzie się w Rzeszowie. W pobliżu rzeszowskiego zamku i fontanny multimedialnej pojawi się łącznie 98 punktów wystawowych.
W pikniku biorą udział 2 Koła Naukowe z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie:

Koło Naukowe Kosmetologii Estetycznej zaprezentuje pokaz makijażu na modelce oraz zrealizuje zabieg SPA na dłonie (masaż + parafina).

Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych zademonstruje programowanie robota oraz działanie platformy robota mobilnego Parallax Arlo, wyposażonego w czujniki ultradźwiękowe i mogącego samodzielnie omijać przeszkody. Oprócz tego studenci pokażą zgromadzonym działanie sensorów 3D w postaci kamery Azure Kinect oraz skanera LIDAR. Zademonstrowane zostanie także działanie zestawu wirtualnej rzeczywistości z grami i programami edukacyjnymi.

3.Medyczna niedziela w Zakładzie Nauk o Człowieku UR zagwarantuje zwiedzającym dużą dawkę warsztatów i wykładów z anatomii, histologii, fizjoterapii oraz zdrowego żywienia. Pojawią się także zabawy dla dzieci oraz pomiary ciśnienia, poziomu glikemii i analiza składu ciała.

Piknik Nauki EKSPLORACJE to wydarzenie zorganizowane dzięki współpracy dwóch największych uczelni regionu (Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska), dwóch stowarzyszeń prężnie działających w obszarze edukacji oraz innych podmiotów. Każda edycja Pikniku to atrakcyjne pokazy naukowe, intrygujące warsztaty poznawcze oraz interaktywne eksponaty, dostępne w przestrzeni miasta i w murach uczelni, dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodzin oraz grup zorganizowanych. Głównym celem jest ukazanie i popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej, lokalnych osiągnięć naukowych, bogactwa zasobów przyrodniczych, specyfiki i kierunków rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego oraz propagowanie idei i metod stosowanych w edukacji nieformalnej oraz poza formalnej. Misja i program ukierunkowany jest na pokazanie różnorodności i wzajemnych powiązań pomiędzy trzema makro-obszarami wiedzy, opisanymi za pomocą haseł „My ludzie”, „Świat wokół Nas” oraz „Nasza Cywilizacja”.