Rozbudowa terenów zielonych, rekreacyjnych oraz infrastruktury sportowej, kolejne wydarzenia kulturalne oraz miejsca służące organizacji dużych imprez – m.in. takie działania, służące podniesieniu jakości życia mieszkańców są wprowadzane w Rzeszowie.

Efekty tych działań zostały już docenione. Rzeszów zajął dwa pierwsze miejsca w Indeksie Zdrowych Miast, który jest długofalowym projektem, w ramach którego analizowane są warunki życia w 66 największych miastach Polski. Stolica Podkarpacia zwyciężyła w kategoriach „Usługi komunalne i społeczne” oraz „Ludność i pokolenia”.

Poprzednie lata w Rzeszowie były podporządkowane nadrabianiu zaległości w infrastrukturze, głównie drogowej i komunalnej. Powstało mnóstwo nowych dróg, mosty, budowano infrastrukturę komunalną, uzbrajano tereny pod inwestycje mieszkaniowe i przemysłowe. Obecnie, nie zapominając oczywiście o kolejnych ważnych przedsięwzięciach drogowych, takich jak np. trwająca obecnie budowa Wisłokostrady, kładziemy mocniejszy nacisk na inwestycje prospołeczne, chcąc zadbać przede wszystkim o poprawę jakości życia mieszkańców. To dlatego od początku mojej kadencji w Rzeszowie powstaje więcej parków i terenów zielonych, a w całym mieście sadzi się tysiące nowych drzew i krzewów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Mnóstwo z nich to drzewa duże, już kilkuletnie. Budowane są także parki kieszonkowe we wszystkich częściach miasta – każdego roku przybywa ich kilka. Cieszą się już z nich mieszkańcy takich osiedli jak np. Baranówka, Nowe Miasto, Kotuli, Króla Augusta, Pobitna. Miasto inwestuje także w większe zielone przestrzenie. Kolejne drzewa pojawiają się w Parku Papieskim, park na Zalesiu został kompleksowo zrewitalizowany, na najmocniej rozwijającym się osiedlu noszącym imię Franciszka Kotuli realizowane są kolejne etapy budowy nowego parku. Został on tak zaprojektowany, że można w nim przeprowadzać plenerowe lekcje dla uczniów pobliskiej szkoły. Najchętniej odwiedzane przez rzeszowian miejsca spacerowe – nad Wisłokiem wzbogacą się już w przyszłym roku o plażę miejską. Na tym oczywiście nie koniec – w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta jest aż 9 mln zł na kolejne miejskie parki. Dzięki tworzonym przez miasto miejscowym planom zagospodarowania kolejne duże przestrzenie są rezerwowane są pod zieleń i rekreację. Tak jest np. w przypadku Kopca Konfederatów Barskich.

Moim celem jest zapewnienie miejsc do odpoczynku każdemu mieszkańcowi w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania. Tak, aby mógł dojść do niego pieszo maksymalnie w ciągu 10-15 minut. Rzeszów przez wiele lat rozwinął się pod względem infrastruktury, głównie drogowej. Mnóstwo pieniędzy zainwestowano także w modernizację oczyszczalni ścieków, czy stacji uzdatniania wody. Teraz czas na uzupełnienie tych inwestycji o to, co sprawi, że mieszkańcy będą chętnie spędzać czas na świeżym powietrzu – podkreśla prezydent Rzeszowa.

W tę politykę wpisują się inwestycje dla najmłodszych rzeszowian – place zabaw, których każdego roku w mieście przybywa. Duże – przy Lisiej Górze i u zbiegu alei Witosa oraz ulicy Wyspiańskiego wyposażono w sprzęt przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Są tam m.in. specjalne huśtawki i miękka, bezpieczna dla dzieci nawierzchnia. Oba miejsca posiadają dostęp do ścieżek rowerowych, na których najmłodsi mogą w bezpieczny sposób jeździć na rowerze, czy hulajnodze.

Rzeszów wzbogaca się także o miejsce, w których można wypoczywać aktywnie. Na nadrzecznych Bulwarach wybudowany został pumptrack – specjalny tor do wyczynowej jazdy rowerami. Obiekt kosztował 1,3 mln zł. Warto przypomnieć, że w rejonie Bulwarów znajdują się także skatepark i dirtpark. Ten drugi został niedawno wyremontowany. Jedną z niedawnych inwestycji sportowo-rekreacyjnych jest też profesjonalna ścieżka biegowa, która powstała nad rzeką.

Przyjazne miasto to także takie, które jest wypełnione wydarzeniami kulturalnymi. Od dwóch lat w Rzeszowie każdego roku organizowanych jest kilkaset wydarzeń adresowanych do każdego, zarówno do najmłodszych jak i dla seniorów. Rzeszów inwestuje nie tylko w rozwój oferty kulturalnej ale także rozbudowę infrastruktury dla wydarzeń. Miasto kupiło budynek najstarszego w mieście kina – Zorza, który zyska nowe funkcje. Wspólnie z marszałkiem województwa przygotowywany jest duży projekt – budowa nowej biblioteki w centrum miasta, której część stanowić będzie sala koncertowo-wystawiennicza dla przynajmniej tysiąca widzów.

W ten kierunek rozwoju miasta wpisuje się także jedna z największych inwestycji ostatnich lat w naszym mieście – budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Ten nowy stadion powstanie w miejscu starego obiektu Resovii i będzie pełnił trzy funkcje. Dwie pierwsze są związane ze sportem – lekką atletyką oraz piłką nożną. Trzecia jest związana z kulturą. Nowy stadion będzie przystosowany do organizacji koncertów plenerowych. Jego trybuny będą mogły pomieścić prawie osiem tys. widzów. Jeśli do tego doliczymy płytę boiska to widowiska będzie mogło tam równocześnie oglądać kilkadziesiąt tys. osób. Budowa PCLA to koszt ponad 164 mln zł.