Może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale matematyka towarzyszy nam codziennie, i to od samego rana. Przecież gdy dzwoni budzik wielu z nas przelicza minuty, które możemy jeszcze spędzić w łóżku. Z kolei rozkładając talerze do rodzinnego śniadania korzystamy z równoliczności, a gdy robimy remont –  liczymy pola ścian.

Dr Zofia Matusiewicz w trakcie wykładu „Po co nam ta matematyka?”  wyraźnie uzmysłowiła słuchaczom, jak często i w jakich obszarach matematyka jest obecna w naszym codziennym życiu. Podstawową sprawą są odwołania do logiki. Logika – będąca przecież częścią matematyki – zajmuje się badaniem związków między zdaniami, gdy wykorzystując określone definicje otrzymujemy klarowny wynik (dowód). Dr Matusiewicz zauważyła, że z logiką mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy zdanie jest tylko prawdziwe albo tylko fałszywe np. „jestem zdrowa” lub „jestem chora”. Mniej kategoryczną, ale równie skomplikowaną i ciekawą kwestią, pozostaje logika rozmyta. Umożliwia ona odwzorowanie rzeczywistości z uwzględnieniem niuansów takich jak: „jestem zdrowa”, „jestem troszkę niezdrowa (mam katar)”, „jestem nie bardzo zdrowa (mam katar i kaszel)” lub „jestem chora (mam wszystkie objawy grypy)”.

Zapewne każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że rzeczywistość, którą obserwujemy (jej obiektami są zjawiska, przedmioty, ludzie) posiada konkretne cechy. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że owe obiekty możemy opisywać w postaci macierzowej? W ten sposób gromadzimy dane, aby móc je następnie analizować, czyli na przykład badać zależności i podejmować decyzje. Brzmi to może skomplikowanie, ale sam proces nie jest taki trudny.

W jaki sposób matematycy dbają o to, aby nasze pieniądze w banku były bezpieczne?

Bezpieczeństwo środków na naszych koncie (ale niestety, nie sama kwota!) również zależy od zastosowania wiedzy matematycznej, a konkretnie kryptografii. Ta dziedzina matematyki jest obecna w życiu człowieka… już od starożytności. Za najstarszy poznany szyfr uznaje się szyfr przesunięciowy i przyjmuje się, że korzystał z niego sam Juliusz Cezar! Obecnie kryptografia skupia się na matematycznych metodach związanych z ochroną informacji, poufnością i integralnością danych oraz ich uwierzytelnieniem. Podając przykłady prostych szyfrów doktor Matusiewicz opowiedziała, w jaki sposób matematycy i informatycy dbają np. o to, aby nasza korespondencja internetowa była bezpieczna.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowanych ze strony uczniów, nauczycieli oraz wielu innych osób. W czasie wykładu dr Zofia Matusiewicz odpowiedziała także na pytania słuchaczy, dzieląc je na trzy bloki tematyczne: dydaktyka matematyki, odkrycia naukowe i różne zastosowania współczesne. Dzięki temu słuchacze otrzymali uporządkowaną dawkę wiedzy dotyczącą wskazanych obszarów, w tym na przykład odkryć matematycznych oraz zależności pomiędzy matematyką a medycyną.

Wykład pt. „Po co nam ta matematyka?” można obejrzeć TUTAJ.

Dr Zofia Matusiewicz jest doktorem nauk matematycznych. Uczestniczyła w wielu projektach naukowych związanych z automatycznym odkrywaniem wiedzy z tablic danych opartych na teorii zbiorów przybliżonych i podejściach pokrewnych. Brała udział także w projektach dydaktyczno-rozwojowych jako trener lub autor kursu, a jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół matematyki stosowanej, systemów informatycznych i wnioskowania z wykorzystaniem relacyjnych układów równań.

O projekcie „Przybij piątkę nauce

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych do tej pory wykładów i spotkań otwartych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w 3. środę każdego miesiąca do udziału w spotkaniach, które – mamy nadzieję – są znakomitym instrumentem dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauki.

Kolejne spotkanie w ramach  „Przybij piątkę nauce

Zapraszamy  na kolejne spotkanie pt. „Paradoksy ochrony zabytków w Polsce” z udziałem prof. Stanisława Waltosia, które odbędzie się 17 listopada br. o godz. 12.00 w Auli im. prof. J. Chłopeckiego (budynek główny przy ul. Sucharskiego 2, Rzeszów).