Potrafił wydobyć piękno ukryte nawet w rozpadającej się chałupie. Kochał swój rodzinny Hrubieszów, do którego przyjeżdżał nawet wtedy, kiedy był generalnym konserwatorem zabytków, a do tego, jak nikt inny opowiadał o najpiękniejszych architektonicznie i pejzażowo zakątkach Polski. Mowa tu o prof. Wiktorze Zinie, którego setną rocznicę urodzin Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będzie świętować poprzez twórczy dialog z jego dorobkiem.
Biennale im. prof. Wiktora Zina, bo tak nazywa się konkurs poświęcony twórczości jednego z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów polskiej historii sztuki XX wieku, to propozycja Katedry Projektowania Graficznego WSIiZ na uczczenie setnej rocznicy urodzin profesora Zina. Taka inicjatywa to również okazja do promocji twórczości artystycznej studentów oraz absolwentów naszej uczelni.
Myślą przewodnią konkursu jest hasło „Piórkiem i węglem” i to nie przypadek. Tytuł zmagań artystycznych nawiązuje do programu, który od 1963 roku przez blisko 30 lat prowadził prof. Zin, opowiadając widzom o osiągnięciach architektury polskiej i zagranicznej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem.
Dowolna interpretacja
Hasło przewodnie pierwszej edycji konkursu, czyli: „Piórkiem i węglem”, może być w dowolny sposób interpretowane. Można wziąć pod uwagę życiorys artysty, konkretne osiągnięcie itp. Praca może mieć również formę memoriału. Samo hasło nie musi być zamieszczone na pracy, może podlegać tylko dowolnej interpretacji. Uczestnicy konkursu mogą sięgnąć po dowolny rodzaj grafiki, ilustracji czy fotografii itp., a każde z rozwiązań jest akceptowalne i nie ma ograniczenia do formy dzieła, koloru czy techniki. Do konkursu przyjmowane będą dowolne prace graficzne, artystyczne i fotograficzne, pod warunkiem, że oddadzą idee hasła tegorocznej edycji – mówi dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ.
Uczestnikami biennale mogą być studenci każdego roku kierunków: Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, Projektowanie graficzne na Wyższej Szkole i Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, a także absolwenci tych kierunków z dwóch poprzednich lat. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 różne prace o wymiarach 100x70cm (pion lub poziom) i minimum 150 dpi. Termin nadsyłania materiałów to 15 czerwca 2025 rok. Prace konkursowe pod względem merytorycznym, artystycznym oraz pod kątem oryginalności będzie oceniać komisja w składzie:
- dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ – przewodnicząca Komisji
- dr Mikołaj Birek
- dr Gabriela Piechnik-Czyż
- mgr Paulina Dębosz
- dwóch zaproszonych ekspertów spoza uczelni
Zwycięzców I Biennale im. prof. Wiktora Zina poznamy podczas inauguracji roku akademickiego 2025/2026. Autor najlepszej pracy otrzyma nagrodę w wysokości 2000 zł, zaś laureaci dwóch wyróżnień honorowych otrzymają po tysiąc złotych każdy.
Zobacz pełen Regulamin konkursu.
Prof. Wiktor Zin – pasjonat, który wpływał na kolejne pokolenia architektów
Prof. Wiktor Zin to polski architekt, rysownik, pracownik naukowy, popularyzator polskiej historii sztuki, profesor oraz działacz kultury. Profesor zajmował się także historią architektury oraz konserwacją zabytków. Pracował i wykładał między innymi w Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Krakowskiej czy w Uniwersytecie w Zagrzebiu (Jugosławia). Jego pasja do nauczania i propagowania wiedzy o architekturze i urbanistyce miała ogromny wpływ na kolejne pokolenia architektów.
Pełnił liczne prestiżowe i znaczące funkcje takie jak: dyrektor Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków oraz dziekan Wydziału Architektury w Politechnice Krakowskiej. Piastował także funkcje Generalnego Konserwatora Zabytków PR (1977- 1981) oraz Generalnego konserwatora zabytków w randze wiceministra kultury i sztuki (1977-1991).
Przeprowadził również wiele konserwacji zabudów architektury w Zamościu czy w Krakowie. Pod koniec życia był związany z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie wykładał oraz pełnił funkcje kierownika Katedry Historii Sztuki i Kultury.
„Piórkiem i węglem”
Profesor Zin był znany przede wszystkim z programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. Był to cykliczny program wyprodukowany przez Telewizję Polską, a emitowany przez około 30 lat. Wiktor Zin był również autorem cyklów radiowych: „Szperacze”, „Spotkanie z prof. Zinem”, „Dźwięk i linia”, „Klub pod Smokiem”, „Spotkanie z zabytkami” oraz wiele innych.
Oprócz architektury zajmował się tworzeniem scenografii do oper i spektakli, malarstwem akwarelowym, rysunkiem czy pisaniem licznych publikacji naukowych, prasowych i książkowych. W tym miejscu można wymienić takie książki jak: „Zabytki urbanistyki i architektury w Polsce”, „Opowieści o polskich kapliczkach”, czy cykl 3 tomowych książek Piórkiem i węglem (nawiązujących nazwą do ikonicznego programu telewizyjnego), o następujących tytułach: „Piękno niedostrzegane”, „Piękno utracone” i” Piękno potężne”. Za swoje osiągnięcia zawodowe i działalność na polu architektury i urbanistyki, prof. Wiktor Zin otrzymał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń państwowych.