Prawie 400 osób zakończyło rok akademicki w Akademii 50+. 6 czerwca br. w Klubie Akademickim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie minionego roku oraz rozdanie nagród dla aktywnych słuchaczy, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniali się do rozwoju Akademii. Podsumowujące spotkanie zwieńczył spektakl pt. „Biuro Matrymonialne” w wykonaniu Senioralnej Grupy Teatralnej „wciąż bez nazwy” działającej przy Osiedlowym Klubie Kultury Osiedla Tysiąclecia. Po spektaklu słuchacze mieli możliwość integracji i rozmów przy kawie i ciastkach.

W roku akademickim 2022/23 liczba słuchaczy Akademii osiągnęła łącznie w obu semestrach 388 osób. To więcej niż w ubiegłym roku, część osób wróciła do nas po okresie pandemicznym, choć jeszcze nie wszyscy – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektor Akademii 50+. To wreszcie pierwszy rok po pandemii kiedy mogliśmy funkcjonować normalnie, bez żadnych obostrzeń. Z drugiej strony, po okresie pandemii wielu słuchaczy przekonało się do zajęć online, stąd też, w dalszym ciągu, w tej formie realizowane były zajęcia z aktywności ruchowej w domu oraz webinary kosmetyczne pt. „Kosmetyka i pielęgnacja cery dojrzałej”. Te ostatnie to przykład bardzo udanej współpracy ze studentkami z Koła Naukowego Kosmetologii Estetycznej WSIiZ, które przygotowywały spotkania pod okiem opiekuna Koła, mgr Małgorzaty Sokół. W sposób tradycyjny realizowane były zajęcia z języka angielskiego, edukacja żywieniowa, trening pamięci i koncentracji, zajęcia z malarstwa i rysunku. Swoje spotkania realizowały również Kluby: Wolontariusza i Nowoczesnego Rękodzieła, a Klub Filmowy i Klub Turysty organizowały wyjścia kulturalne oraz wyjazdy krajoznawcze – informuje Dyrektor Akademii.

W zakończonym roku akademickim odbyło się 21 wykładów o bardzo różnorodnej tematyce – m.in. dotyczące prawa, astrofotografii, turystyki, sztucznej inteligencji, ogrodnictwa, feminizmu. Tradycyjnie zainteresowaniem cieszyły się tematy z zakresu zdrowia i medycyny, realizowane w cyklu „Akademia Zdrowia”. Wykłady, na prośbę słuchaczy, realizowane były w sposób hybrydowy – na żywo, w auli, z jednoczesną transmisją online.

Słuchacze Akademii 50+ mieli także okazję zadbać o swoją aktywność fizyczną dzięki tańszym karnetom do dwóch działających w Rzeszowie sieci klubów fitness. Co miesiąc za naszym pośrednictwem około 100 słuchaczy kupuje karnety – to zdecydowanie obala mit o tym, że osoby 50+ są mało aktywne. Wielu z naszych słuchaczy to osoby mające różne pasje i zainteresowania, chętne do dalszego rozwoju, czynnie uprawiające sport – wyjaśnia dr Struck-Peregończyk. Najlepszym przykładem tego, że wiek nie przeszkadza w realizowaniu sportowej pasji jest członkini Samorządu Słuchaczy Akademii 50+, pani Renata Grabska – biegaczka, mistrzyni Polski w maratonach i ultramaratonach na 10 km.

Akademia 50+ to jednostka powstała w 2011 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jej celem jest zwiększanie aktywności oraz poszerzanie wiedzy osób powyżej 50. roku życia.

Już dziś zapraszamy do rekrutacji na nowy rok akademicki, która zacznie się w połowie września. Więcej informacji na temat rekrutacji pojawi się TUTAJ