90 uczniów z 22 podkarpackich szkół w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przystąpiło do II etapu Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Etap okręgowy konkursu polegał na rozwiązaniu 50 pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru. Uczestnicy mieli 60 minut na jego uzupełnienie. Warto podkreślić, że tegoroczna edycja Olimpiady odbywa się pod dwoma hasłami: Wybory do Parlamentu Europejskiego oraz 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” jest organizowana przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży” przy współpracy z ekspertami Team Europe, punktami EUROPE DIRECT oraz Stowarzyszeniem „Pomorskie w Unii Europejskiej”. Za przebieg etapów okręgowych w województwie podkarpackim odpowiada EUROPE DIRECT – Rzeszów.

– Olimpiada „Gwiezdny Krąg” to projekt realizowany od 2004 roku, który ma na celu popularyzację m.in. wiedzy o Unii Europejskiej i jej instytucjach. Kierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Korzyścią udziału w olimpiadzie są nie tylko fantastyczne nagrody, takie jak np. wyjazd turystyczny do wybranego przez uczestnika miejsca w UE, ale również sprawdzenie swojej wiedzy i udział w przedsięwzięciu na skalę ogólnopolską – informuje Joanna Sowińska z EUROPE DIRECT – Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie, przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Komisji XIX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”.

Warto wspomnieć, że w przeszłości reprezentanci naszego regionu nie tylko znajdowali się wśród laureatów Olimpiady, lecz także ją wygrywali. Uczniowie, o których mowa to: Jan Sobuś z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Łańcucie oraz Aleksander Hycnar z IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie.

Melinda Tęcza, dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie podkreśla rolę nauczycieli szkoły w przygotowaniu laureata – Spotykając osoby – takie jak Aleksander – ponadprzeciętne, bardzo ambitne, czujemy się w obowiązku, by je wspierać, pomagać w każdy możliwy sposób w realizacji ich planów i marzeń.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg na stałe zagościła już w kalendarzu imprez edukacyjnych. Od lat cieszy się nie tylko popularnością wśród uczniów, lecz także wsparciem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Rok 2024 jest nie tylko rokiem, w którym obchodzona jest 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, lecz jest to także rok wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Nad przebiegiem olimpiady, która odbyła się 19 kwietnia 2024 roku, czuwała Kierowniczka EUROPE DIRECT Rzeszów Ewa Nowak-Koprowicz wraz z Wiolettą Chomą-Wiątek z siostrzanej sieci Enterprise Europe Network. W tym czasie nauczyciele towarzyszący uczniom mieli spotkanie z Prorektorką ds. Nauczania dr Barbarą Przywarą, która wygłosiła prelekcję pokazującą kształcenie WSIiZ w świetle trendów i zapotrzebowania rynku pracy oraz opowiedziała o kierunkach kształcenia takich jak: Analityka, Zrównoważony Rozwój oraz Biomedycyna. Następnie Małgorzata Piela z Biura Organizacji i Współpracy opowiedziała o aktualnej ofercie WSIiZ. Na zakończenie Joanna Sowińska przedstawiła możliwości związane z korzystaniem z oferty EUROPE DIRECT – Rzeszów.

Po olimpiadzie na uczniów czekało wiele atrakcji. Mieli oni możliwość zakręcić Europejskim Kołem Fortuny z EUROPE DIRECT – Rzeszów i odpowiedzieć na pytanie związane z państwami Unii Europejskiej. Każdy z uczestników dostał upominek. Następnie do akcji wkroczyła dr Paula Wieczorek, Prodziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. Kierunku Filologia, Kierowniczka Zakładu Filologii Angielskiej wraz ze studentami z koła studenckiego. Uczniowie dzięki zaangażowaniu dr Wieczorek i studentów mogli wziąć udział w quizie na temat wielokulturowości, który w całości był prowadzony w języku angielskim. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody. Na koniec dr Jacek Rodzinka, Dyrektor ds. Rozwoju i Komercji z Instytutu Badań i Analiz Finansowych, przedstawił m.in. ofertę rekrutacyjną i opowiedział o tym, jak wygląda studiowanie na WSIiZ.

Kto – i czy będą to również uczniowie z Podkarpacia – zostanie laureatem tegorocznej edycji Olimpiady przekonamy się w czerwcu podczas uroczystej Gali Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród w Słupsku.

Więcej informacji na temat olimpiady znajduje się tutaj. Kontakt do organizatorów: kontakt@gwiezdnykrag.pl