Dr Katarzyna Gaweł-Bęben, Dyrektor Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek WSIiZ, będzie pełniła funkcję edytora gościnnego w opracowaniu specjalnej kolekcji artykułów naukowych w czasopiśmie „Frontiers in Pharmacology” pt. „Novel sources of natural active compounds for skin protection and treatment of skin disorders” (Impact factor = 5.988, 100 pkt MEiN).

W skład zespołu redakcyjnego wchodzą również trzy inne naukowczynie:  prof. dr hab. Wirginia Kukuła-Koch z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr hab. Agnieszka Szopa, prof. UJ z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dr Katerina Argyropoulou z Narodowego Uniwersytetu im. Kapodistriasa w Atenach.

Celem kolekcji artykułów pt. „Novel sources of natural active compounds for skin protection and treatment of skin disorders ” jest zgromadzenie oryginalnych lub przeglądowych artykułów dotyczących następujących tematów:

• Najnowsze dane dotyczące ochronnego i terapeutycznego potencjału ekstraktów lub metabolitów pozyskiwanych z gatunków roślin lub grzybów, dotychczas niewykorzystywanych w kosmetyce lub dermatologii;
  • Wykorzystanie odpadów roślinnych lub produktów ubocznych jako źródła składników chroniących skórę lub naturalnych leków przeciw chorobom skóry;
  • Innowacyjne metody pozyskiwania naturalnych składników do kosmetyków lub terapii dermatologicznych: nowatorskie metody ekstrakcji, kultury in vitro roślin i grzybów, fermentacja materiału roślinnego lub ekstraktów itp.

Artykuły można zgłaszać przez stronę internetową czasopisma.