W tym semestrze akademickim studenci i wykładowcy WSIiZ mieli okazję poznania trzech światowych naukowców. Na naszej uczelni gościli dr Martin Braddock, o. prof. Lluis Oviedo i prof. Koji Tachibana. Wykładowcy poruszali m.in. takie tematy, jak spowolnienie procesów starzenia, kondycja religii i duchowości w erze cyfrowej oraz aspekt ludzkiej zależności od innych, poszerzony o relacje człowieka z naturą.
Ewolucja leków
Jako pierwszy Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odwiedził dr Martin Braddock. Konsultant naukowy z ponad 40-letnim stażem w branży farmaceutycznej i biotechnologicznej. Założyciel GENIXICONSULTING LTD, specjalizujący się w doradztwie w zakresie odkrywania leków oraz rozwoju klinicznego. Dr Braddock współpracuje z organizacjami badawczymi, biotechnologicznymi firmami i uczelniami, oferując swoją wiedzę od etapu koncepcji laboratoryjnych po komercjalizację. Jego doświadczenie obejmuje wszystkie aspekty rozwoju leków, w tym walidację celów terapeutycznych, rozwój planów klinicznych oraz analizę pozycji produktów na rynku.
W ciągu dwóch dni swojej wizyty dr Matrin Braddock wygłosił pięć wykładów o najnowszych osiągnięciach w badaniach nad starzeniem oraz możliwościach jego spowolnienia; o trendach w odkrywaniu nowych leków oraz roli, jaką pełnią w tym procesie nauka i biznes, a także o znaczących postępach w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby układu mięśniowo-szkieletowego.
Odkrywanie i opracowywanie leków szybko ewoluuje, napędzane postępem technologicznym i innowacyjnymi podejściami. Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) rewolucjonizują projektowanie leków, przyspieszając identyfikację celów, optymalizację leadów i analitykę predykcyjną. Medycyna precyzyjna, możliwa dzięki genomice i podejściom opartym na biomarkerach, dostosowuje terapie do indywidualnych pacjentów w celu poprawy skuteczności i zmniejszenia skutków ubocznych – mówił dr Martin Braddock.
Zachęcamy do oglądnięcia wykładu dr Martina Braddocka na naszym kanale na YouTube.
Podczas swoich wykładów dr Braddock mówił także o znaczącym postępie w sposobach leczenia osteoporozy, choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów – Wysokowydajne badania przesiewowe, projektowanie leków oparte na sztucznej inteligencji i genomika, przyspieszyły identyfikację nowych celów terapeutycznych. Terapie biologiczne, w tym przeciwciała monoklonalne i terapie oparte na genach, zapewniły bardziej precyzyjne i skuteczne interwencje poprzez ukierunkowanie na szlaki zapalne i procesy przebudowy kości. Co więcej, postępy w medycynie regeneracyjnej, takie jak terapia komórkami macierzystymi i inżynieria tkankowa, oferują obiecujące możliwości naprawy chrząstki i kości.
Religia w erze cyfrowej
Na początku kwietnia z wizytą na WSIiZ przyjechał o. Lluis Oviedo – profesor antropologii teologicznej na Uniwersytet Antonianum w Rzymie. O. Oviedo jest także profesorem wizytującym w Instytucie Teologicznym w Murcji w Hiszpanii w kwestiach religii, społeczeństwa i kultury. Opublikował kilka książek z dziedziny religii, społeczeństwa i kultury, jest współredaktorem wraz z A. Runehov czasopisma Encyclopedia of Sciences and Religions. Obecnie redaguje serię Springer New Approaches to the Scientific Study of Religion oraz biuletyn bibliograficzny Reviews in Science, Religion and Theology. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniach religii i jej wpływu teologicznego oraz kwestiach sekularyzacji i wiarygodności wiary chrześcijańskiej.
O. prof. LIuis Oviedo podczas swoich prelekcji mówił o obawach, które może budzić zderzenie sztucznej inteligencji z chrześcijańską wizją człowieka i jej znaczeniem dla życia osobistego i społecznego oraz o wymiarze duchowym w opiece zdrowotnej i ryzyku dehumanizacji medycyny. Wspólnie z naszymi wykładowcami: prof. Andrzejem Adamskim, dr Magdaleną Bednarską oraz dr Iwoną Leonowicz-Bukałą wziął także udział w seminarium o religii i duchowości w erze cyfrowej.
Szybki rozwój inteligentnych systemów w ostatnich latach wywołał szeroko zakrojoną debatę w różnych dziedzinach, w tym w perspektywach humanistycznych, tradycjach religijnych i opinii publicznej, w szczególności w odniesieniu do potencjalnych zagrożeń, jakie niosą ze sobą te technologie. Chrześcijańskie obawy antropologiczne często pokrywają się z tymi, które można znaleźć w innych tradycjach kulturowych i filozoficznych, w tym w świeckich i humanistycznych punktach widzenia. Te wspólne obawy mogą nawet otworzyć drogę do współpracy ponad podziałami religijnymi i świeckimi – mówił o. prof. LIuis Oviedo.
Jego prezentacja koncentrowała się na odpowiedziach na pytania: W jakim stopniu chrześcijańskie obawy są odrębne? W jaki sposób refleksja teologiczna może przyczynić się do głębszego zrozumienia i odpowiedzialnego zaangażowania w te wyzwania? I w jaki sposób te pojawiające się dylematy technologiczne mogą służyć jako okazja do dialogu między nauką a teologią?
Zapraszamy do obejrzenia wykładu o. prof. LIuisa Oviedo na naszym kanale na YouTube.
Prof. Oviedo poruszył także temat większej integracji duchowości w medycynie i opiece zdrowotnej. Perspektywa ta jest zgodna z bardziej holistycznym spojrzeniem na pacjenta i interwencję medyczną – wykraczając poza czysto mechaniczne podejście, które koncentruje się wyłącznie na naprawie dolegliwości fizycznych. Jednak włączenie wymiaru duchowego stanowi poważne wyzwanie w wysoce zsekularyzowanych i pluralistycznych społeczeństwach, nawet jeśli uznajemy jego znaczenie w opiece i leczeniu – mówił.
Relacje człowieka z naturą
Na majowym wykładzie o refleksji nad pojęciem amae, zaproponowanym przez japońskiego psychiatrę Takeo Doi, które opisuje pozytywny aspekt ludzkiej zależności od innych, poszerzonym o relacje człowieka z naturą, mówił Koji Tachibana – profesor filozofii na Uniwersytecie Chiba w Japonii oraz badacz w Georgetown University Medical Center w USA. Prof. Tachibana specjalizuje się w starożytnej filozofii greckiej, współczesnej etyce cnót, filozofii nauki oraz filozofii japońskiej. Jest współautorem najnowszego japońskiego tłumaczenia Etyki nikomachejskiej Arystotelesa (współtłumaczenie z K. Watanabe, Kobunsha, 2015/2016). Obecnie pracuje nad opracowaniem nowej teorii etyki cnót, która ma być globalna, wrażliwa kulturowo i dostosowana do wyzwań XXI wieku.
Używając japońskiego pojęcia amae, badam moralną wartość pojęcia zależności od natury. Jako praktyczną implikację tego badania, przeanalizuję etyczne wytyczne dotyczące badań nad modyfikacją klimatu, które największe stowarzyszenie geofizyczne, AGU (American Geophysical Union), opublikowało niedawno w dwóch aspektach. Po pierwsze, AGU twierdzi, że etyka takich modyfikacji wymaga „szacunku dla natury”. Argumentuję, że „szacunek” nie uchwyci w wystarczającym stopniu pożądanej relacji między ludźmi a naturą, a następnie proponuję, aby przyznanie się do zależności od natury przywróciło taką relację. Po drugie, AGU twierdzi również, że aby urzeczywistnić holistyczną sprawiedliwość klimatyczną, każda społeczność, na którą takie badania mogą mieć wpływ duchowy, kulturowy, etyczny, biofizyczny lub materialny, powinna zostać włączona do rozważań badawczych, a jej perspektywa powinna być reprezentowana w procesach deliberacji – powiedział prof. Koji Tachibana.
Nadal jednak nie jest pewne, na które aspekty kultury mają wpływ interwencje związane z klimatem/pogodą. Twierdzę, że pojęcie zależności może być studium przypadku wartości kulturowych związanych z geoinżynierią – dodał.
Spotkania były okazją do refleksji nad stanem współczesnego świata. Ich inicjatorem był Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ.