Ponad 1300 osób wzięło udział w wykładach i spotkaniach Akademii 50+ w minionym 10-leciu. Akademia powstała w 2011 roku, jej celem jest zwiększanie aktywności oraz poszerzanie wiedzy i umiejętności osób powyżej 50. roku życia.

Akademia 50+ jest inicjatywą podobną do działających w wielu miejscach w Polsce Uniwersytetów Trzeciego Wieku – jest jednak skierowana nie tylko do osób nieaktywnych zawodowo, ale także pracujących. Z tego też powodu prawie połowa słuchaczy to osoby aktywne zawodowo, a blisko połowa ma mniej niż 60 lat. Zdecydowana większość Słuchaczy, bo niemal 80 procent, stanowią kobiety.

Od początku w ofercie Akademii pojawiają się wykłady odbywające się dwa razy w miesiącu. Większość z nich prowadzą wykładowcy WSIiZ, pojawiali się jednak także goście z zewnątrz – m.in. red. Anna Hetmańska, red. Andrzej Potocki, sportowiec Rafał Wilk, bloger kulinarny Krzysztof Zieliński czy przewodnik PTTK Robert Bańkosz. Zdarza się także, że wykłady prowadzą sami słuchacze, prezentując pasjonujące ich zagadnienia. Przez 10 lat istnienia Akademii 50+ odbyło się 158 wykładów o bardzo różnorodnej tematyce – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektor Akademii 50+.

Od semestru zimowego 2016/2017 rozpoczęto nową inicjatywę Akademii 50+, będącą odpowiedzią na zainteresowanie dużej części słuchaczy wykładami o tematyce medycznej: cykl wykładów ”Akademia Zdrowia”. Od początku istnienia Akademii prowadzone są także zajęcia dodatkowe w mniejszych grupach zainteresowań – słuchacze mogli się uczyć m.in. języków obcych, obsługi komputera, tajników fotografii, malarstwa i rysunku, tańca, a nawet tai chi. Akademia 50+ proponuje również spotkania warsztatowe. Trwają one zazwyczaj kilka godzin i dotyczyły dotychczas m.in. analizy składu masy ciała, nauki wytwarzania kosmetyków, tematyki psychologicznej, radzenia sobie z nowoczesnymi technologiami czy udzielania pierwszej pomocy. W maju 2016 r. przy Akademii 50+ został powołany Międzypokoleniowy Klub Wolontariusza dla słuchaczy Akademii 50+ oraz studentów WSIiZ.

Uczestnictwo w Akademii 50+ to nie tylko nauka. Słuchacze mają także możliwość wzięcia udziału w spotkaniach integracyjnych, wycieczkach krajowych i zagranicznych, wyjściach do teatru, kina czy filharmonii. Ich organizacją często zajmują się członkowie Samorządu Słuchaczy. Osoby chcące rozwijać aktywność fizyczną i zachować dobrą formę również znajdą coś dla siebie: w styczniu 2019 r. został powołany do życia Klub Sportowy Akademia 50+, którego głównym założeniem było promowania aktywności fizycznej wśród osób po 50 roku życia – dodaje dr Monika Struck-Peregończyk.

Z okazji 10-lecia Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zapraszamy na spotkanie jubileuszowe w dniu 24 listopada 2021 r. o godz. 17.00. Ze względów organizacyjnych i epidemiologicznych liczba miejsc w auli im. prof. Chłopeckiego została ograniczona. Rezerwacja obecności jest możliwa po wypełnieniu formularza zapisów (zostały wysłane mailem do uczestników Akademii). Rodziny Słuchaczy oraz każdy zainteresowany udziałem w 10-leciu Akademii będzie mógł pooglądać transmisję online z uroczystości (link pojawi się w tym miejscu).

Głównym wydarzeniem jubileuszowych obchodów dziesięciolecia Akademii 50+ będzie wykład Jubileuszowy Rektora WSIiZ dra Wergiliusza Gołąbka, „Po co nam filozofia?”. Następnie dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektor Akademii 50+ przedstawi prezentację działalności Akademii 50+ na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat oraz odbędzie się wręczenie okolicznościowych nagród i wyróżnień. Po zakończeniu części oficjalnej w Klubie IQ nastąpi otwarcie wystawy malarstwa i fotografii przygotowanych przez słuchaczy Akademii 50+.

„Moja Akademia” – zbieramy wspomnienia

Zapraszamy do podzielenia się Państwa wspomnieniami dotyczącymi Akademii 50+ z minionych 10 lat. Czym jest/była dla Państwa Akademia 50+? Co dało Państwu uczestnictwo w Akademii 50+? Czy dowiedzieliście się Państwo czegoś ciekawego? A może odkryli Państwo nowe pasje lub zawiązały się pomiędzy Państwem nowe przyjaźnie, znajomości? Czekamy na Państwa wspomnienia! Prosimy o ich przesyłanie na adres mailowy akademia50@wsiz.edu.pl do 21 listopada br. Wśród osób, które prześlą swoje wspomnienia, organizatorzy rozlosują drobne upominki.