Dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, jest współautorem artykułu opublikowanego w czasopiśmie International Journal of Astrobiology pod tytułem “A case for the moral duty of specific human germline genetic engineering”. Prof. Szocik napisał go wspólnie z dwoma naukowcami z Department of Physiology and Biophysics Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku – Matthew MacKay i Christopherem E. Masonem.
W artykule łączymy wiedzę z zakresu genetyki i biologii z refleksją filozoficzną i bioetyczną nad przyszłością człowieka w kosmosie, argumentując na rzecz moralnej dopuszczalności genetycznej modyfikacji przyszłych ludzi na potrzeby eksploracji kosmosu, głównie z myślą o kontynuacji istnienia naszego gatunku, ale także życia w ogóle – mówi dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.
Współautor artykułu Christopher E. Mason jest genetykiem i biologiem obliczeniowym, biorącym udział w 11 misjach i projektach badawczych NASA, w tym kierownikiem słynnego projektu The NASA Twins Study, w którym porównywano zmiany fizjologiczne, molekularne i kognitywne u przebywającego przez rok w kosmosie astronauty Scotta Kelly’ego z jego bratem bliźniakiem, także astronautą, Markiem Kellym, który pozostał na Ziemi. Mason jest profesorem genomiki, fizjologii i biofizyki w Weill Cornell Medicine oraz dyrektorem WorldQuant Initiative for Quantitative Prediction. Jest również członkiem New York Genome Center, Yale Law School oraz Consortium for Space Genetics w Harvard Medical School. Mason jest także autorem książek takich jak “The Next 500 Years: Engineering Life to Reach New Worlds” (The MIT Press 2021) oraz “The Age of Prediction” (The MIT Press 2023). Jest także kierownikiem the Mason Lab oraz autorem licznych artykułów opublikowanych w Science, Nature, Nature Communications, czy Cancer Cell.
Matthew MacKay pracuje z Christopherem E. Masonem na Wydziale Fizjologii i Biofizyki Weill Cornell Medicine, gdzie zajmuje się medycyną regeneracyjną, medycyną lotniczą i biologią obliczeniową.