W Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego 33A w Rzeszowie wystawione zostaną prace dotyczące kluczowych problemów zrównoważonego rozwoju w obszarach: społeczeństwo, gospodarka i klimat. Autorkami i autorami plakatów są studentki i studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie kierunków Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz Projektowanie graficzne.

Wyboru prezentowanych prac dokonała dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, plakacistka wielokrotnie nagradzana za swoje prace. Projekty powstały na zajęciach lub w kole naukowym przez nią prowadzonym, czyli  B1 – Koło Projektowania Plakatu. Wystawa zostanie otwarta 14 sierpnia br. Część prac będzie ponadto prezentowana w filii nr 13 WiMBP przy ulicy Iwonickiej 38.

Obecnie świat boryka się z wieloma problemami, a idea i cele Zrównoważonego Rozwoju wskazują możliwe kierunki ich rozwiązania. Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zawierająca Cele Zrównoważonego Rozwoju została przyjęta 25 września 2015 roku w Nowym Jorku Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ przez wszystkie 193 państwa członkowskie. Wspomniane cele to plan działania na rzecz przemian i przeobrażania świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. W realizację tego planu są zaangażowane rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywatele. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań koncentruje się wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP: people, planet, prosperity, peace, partnership).

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie od lat podejmuje działania na rzecz wdrażania celów Zrównoważonego Rozwoju, realizując uczelnianą strategię w tym zakresie. Ich efektem jest między innymi  kształcenie na kierunkach: Zrównoważony rozwój i środowisko I stopnia, Zrównoważony rozwój w gospodarce II stopnia oraz na studiach podyplomowych, przygotowując kadry do zarządzania zrównoważonym rozwojem firm, administracji publicznej czy organizacji pozarządowych. Poza badaniami i edukacją w obszarze zrównoważonego rozwoju Uczelnia przygotowuje i prowadzi kampanie adresowane do społeczności lokalnych.

Plakat wystawy