Beata Balon, studentka WSIiZ na kierunku Kosmetologia, znalazła się wśród 11 finalistów międzynarodowego konkursu marki Provital „Rising Star Challenge 2024”. Konkurs polegał na zaprojektowaniu kosmetyku na bazie jednego ze składników aktywnych przydzielonych przez firmę Provital. Konkursowy kosmetyk naszej studentki, to maska w płachcie, zawierająca składnik aktywny z komórek macierzystych malwy.

Provital to hiszpański producent kosmetycznych składników aktywnych do pielęgnacji skóry i włosów, specjalizujący się w surowcach pochodzenia roślinnego. Od blisko 45 lat łączy innowacje, naukę oraz zaawansowane technologie z naturą, troską i poszanowaniem środowiska. Surowce Provital są cenione i stosowane przez wiele uznanych marek kosmetycznych na całym świecie.

Konkurs organizowany przez Provital przeznaczony był dla studentów różnego stopnia, w tym także doktorantów i studentów podyplomowych, z całego świata. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu prototypu receptury kosmetyku zawierającego w składzie przydzielony losowo surowiec Provital. Wszystkie propozycje zostały ocenione przez międzynarodowe grono ekspertów, a najbardziej innowacyjne zostaną opublikowane w mediach społecznościowych i katalogach Provital. Wśród 11 finalistów znalazła się studentka WSIiZ – Beata Balon.

Wzięcie udziału w konkursie marki Provital było dla mnie niezwykłą okazją do rozwinięcia mojej pasji i umiejętności w dziedzinie formułowania produktów kosmetycznych – mówi finalistka konkursu Beata Balon. Konkurs ten pozwolił mi na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w nowatorski sposób i zaprezentowanie własnych pomysłów przed ekspertami z branży – dodaje.

Beata Balon jest studentką pierwszego roku studiów II stopnia na kierunku Kosmetologia, jest również liderką Koła Naukowego „Cosmetic Plants”. Oprócz tworzenia autorskich receptur kosmetycznych, bada kosmetyczne właściwości miodli indyjskiej (Azadirachta indica), a także pisze artykuły popularnonaukowe do rubryki „Okiem studenta” w czasopiśmie „Przemysł farmaceutyczny”.

W konkursie każdemu z uczestników odgórnie przydzielono produkowany przez markę Provital surowiec kosmetyczny. Mi przydzielony został Altheostem, czyli składnik aktywny pozyskiwany z komórek macierzystych kwiatu malwy czarnej (Althaea rosea). Stworzonym przeze mnie kosmetykiem była maska w płachcie. Największym wyzwaniem tej formuły było stworzenie innowacyjnego kosmetyku, który wyróżnia się spośród powszechnie dostępnych masek – wyjaśnia Beata Balon.

Zaprojektowany przeze mnie kosmetyk zawiera szereg składników, które zostały wybrane ze względu na ich właściwości opóźniające proces starzenia. Połączenie zastosowanych składników nie tylko zmniejsza widoczność zmarszczek, ale także nawilża, odżywia, rozjaśnia i przywraca równowagę skórze – podsumowuje finalistka.

Dziękujemy za inspirowanie nas i uczynienie tego konkursu światłem kreatywności i doskonałości naukowej w branży kosmetycznej – tak uczestnikom konkursu podziękowała firma Provital.