W kampusie WSIiZ w Kielnarowej można zobaczyć wystawę plakatów wybitnego artysty prof. Tadeusza Grabowskiego. Wyboru trzydziestu prac dokonała kuratorka wydarzenia dr hab. Patrycja Longawa, Prodziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ ds. kierunku Projektowanie graficzne. Prace pochodzą z jej prywatnej kolekcji, a otrzymała je jako nagrodę w konkursie 28. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Wystawa potrwa do 12 czerwca br.
Zmarły w 2020 roku Tadeusz Grabowski był wybitnym plakacistą, wykładowcą katowickiej filii ASP w Krakowie (obecnie ASP w Katowicach) oraz Instytutu Sztuki w Cieszynie (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Tadeusz Grabowski, z urodzenia lwowianin, przez całe dorosłe życie związany był z Katowicami. Był współtwórcą, a potem wieloletnim szefem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, współorganizował również Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Wychował kilka pokoleń grafików-projektantów, uznawany jest za czołowego przedstawiciela tzw. śląskiej szkoły plakatu.
Otwarcie wystawy odbyło się 21 maja br. w budynku Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Prace można oglądać do 12 czerwca br.
W katalogu „Tadeusz Grabowski” wydanym przez BWA w Katowicach w 2000 roku prof. Henryk Tomaszewski tak opisał twórczość artysty: Tadeusz Grabowski jako twórca kontynuuje ambitne osiągnięcia polskiej grafiki wzbogacając swoim indywidualnym wkładem to, co nazwano kiedyś — polską szkołą plakatu. Jego dorobek autorski jest wszechstronny, a zasięg możliwości kreacyjnych mieszczących się w pojęciu grafika projektanta nieograniczony. Z jednakowym znawstwem przedmiotu porusza się w rejonach grafiki przestrzenno-wystawienniczej, co w sferze sterylnej heraldyki znaku firmowego.
Jak podkreśla dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, plakaty Tadeusza Grabowskiego cechują się ponadczasowym pięknem i wyrafinowaniem. Jego styl łączył w sobie przemyślane formy graficzne budujące inteligentny przekaz komunikacji wizualnej. Piękne i wyraziste kolory wsparte świetnie dopasowaną typografią i formą sprawiają, że nie da się przejść wokół jego sztuki obojętnie. Wystawa ta to ważne wydarzenie nie tylko dla WSIiZ, ale również dla całego województwa – podkreśla kuratorka wystawy.