Dr Kamil Łuczaj, socjolog z Instytutu Analiz Edukacji WSIiZ, będzie w 2022 roku badaczem stowarzyszonym (research associate) na amerykańskim University of Illinois Urbana-Champaign. W ramach programu Open Research Laboratory dr Łuczaj podejmie pionierskie badania nad autobiograficznymi wspomnieniami polskich naukowców, którzy realizowali swoje kariery naukowe na Zachodzie.

Komisja konkursowa reprezentująca University of Illinois Urbana-Champaign pozytywnie oceniła wniosek dr Łuczaja i postanowiła wesprzeć jego badania. W ramach programu dr Kamil Łuczaj odbędzie szereg konsultacji oraz skorzysta z bogatych zasobów goszczącego uniwersytetu. Możliwość prowadzenia badań w tym ośrodku to duże wyróżnienie dla jedynego polskiego stypendysty wiosennej edycji programu Open Research Laboratory.

Badając najnowsze migracje do Wielkiej Brytanii i USA zwróciłem uwagę na potencjalnie bardzo interesujące, lecz nieprzebadane dotąd, źródła danych o migracjach uczonych. Są to pamiętniki, listy i autobiograficzne eseje napisane przez samych naukowców. Ich autorzy wpisują się w długą tradycję polskich migracji akademickich „na Zachód”. Na liście tej znajdują się m.in. Bronisław Malinowski, który opuścił Kraków i stał się brytyjskim antropologiem społecznym, Florian Znaniecki, który po wyjeździe z Poznania kontynuował karierę w Ameryce, a także bohater dwóch głośnych ostatnio publikacji czyli  Zygmunt Bauman, pracujący po emigracji z Polski w Leeds. We wspomnianych materiałach drzemie olbrzymi potencjał, zarówno dla badaczy migracji, jak i pasjonatów historii ­­– mówi dr Kamil Łuczaj.

Program Open Research Laboratory organizowany jest przez Russian, East European, and Eurasian Studies Center and Slavic Reference Service. Amerykańska uczelnia zapewni doktorowi wsparcie w badaniach, które będą przyczynkiem do socjologicznej analizy materiałów autobiograficznych pozostawionych przez polskich naukowców pracujących w krajach zachodnich.