Akademickie Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii – jednostka organizacyjna Kolegium Zarządzania WSIiZ o charakterze usługowym, którą tworzą psychologowie, doradcy zawodowi, trenerzy. Centrum świadczy bezpłatne usługi dla studentów i pracowników Uczelni z zakresu konsultacji psychologicznych (w tym w języku angielskim), psychoterapii, doradztwa kariery i coachingu kariery, pracy z grupą, rozwoju osobistego. Prowadzone są także warsztaty grupowe umożliwiające poznawanie i doskonalenie siebie.
Święta Bożego Narodzenia – Jak będą wyglądać w czasach pandemii?
Święta kojarzą się z rodzinnym czasem, spędzanym wspólnie w większym gronie. Jest to okres, w którym zwracamy szczególną uwagę na więzi i relacje łączące nas z innymi. Do tej pory – niezależnie, gdzie się znajdowaliśmy – wyruszaliśmy w podróż do domów rodzinnych, często wyczekując tego wyjątkowego okresu w roku. Oczekiwanie, że świat się zatrzyma i na czas świąt ustąpi pandemia byłoby myśleniem magicznym. Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy wymusza dla wielu z nas pomniejszenie grona zaproszonych osób, w obawie o zdrowie własne i najbliższych. Być może nie będzie nam dane spędzić tych świąt w takim gronie, w jakim chcielibyśmy. Być może patrząc na pozostawione symboliczne puste miejsce dla wędrowca, będziemy mieć w głowie bliską osobę, która odeszła od nas w tym roku.
Trudne świąteczne emocje
przeżyć i konstruktywnie wyrazić. Pomocna może być rozmowa z kimś bliskim, spędzanie czasu w konstruktywny, wzmacniający nas sposób. Kiedy czujemy, że przychodzi punkt krytyczny możemy np. wybrać się na spacer, aby wrócić do domu już ze spokojną głową. Nie zapominajmy także o możliwości zwrócenia się o pomoc do specjalisty (psychologa czy też psychoterapeuty). Dla niektórych czas świąt będzie okresem żałoby, gdy jeszcze bardziej odczuwa się stratę bliskiej osoby. To, co możemy zrobić, to towarzyszyć takiej osobie, pokazać, że jesteśmy obok, pozwalając na refleksję, smutek po stracie.
Rytuały, które wzmacniają więzi
Święta pozwalają nam budować i wzmacniać więzi międzyludzkie. Człowiek jest istotą społeczną i tym bardziej w okresie Bożego Narodzenia zwraca się ku wartościom rodzinnym, społecznym.
Dlatego też ważne jest, aby zadbać o relacje, kontynuować pewne rytuały, tradycje, które są obecne w rodzinie nawet, jeżeli przebywamy daleko od domu. Jest to też dobra okazja do tego, aby stworzyć nowe, własne zwyczaje świąteczne. Spojrzeć na ten czas oczami dziecka, powrócić myślami do czasów dzieciństwa, gdy największym problemem była walka o to, kto będzie mógł zjeść resztki masy do ciasta oraz co znajdziemy pod choinką.
Święta w wersji online
Nauczyliśmy się pracować zdalnie. Dlaczego więc nie spróbować połączyć się z najbliższymi za pomocą sieci internetowej? Oczywiście nie zastąpimy w ten sposób kontaktu twarzą w twarz, ale chociaż w ten sposób będziemy mogli „spotkać się” z najbliższymi. Adaptacja do nowych warunków może pozwolić na łagodniejsze odczuwanie dyskomfortu spowodowanego zmianą funkcjonowania, także w sferze relacji.
Na zakończenie krótkie przesłanie:
„Boże, obdarz mnie spokojem, bym zaakceptował rzeczy, których zmienić nie mogę; odwagą, bym zmienił rzeczy, które zmienić mogę; i mądrością, bym umiał je rozróżnić.” (Theodor Wilhelm)