Cele i zadania USZJK

Cele i zadania USZJK

Cele i zadania Uczelnianego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia

Do podstawowych celów Uczelnianego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia należą:

• podnoszenie jakości procesu kształcenia,
  • zapewnienie zgodności realizacji procesu kształcenia z obowiązującymi programami studiów,
  • doskonalenie programów studiów oraz dostosowywanie ich do potrzeb rynku pracy,
  • optymalizacja warunków prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Do głównych zadań Uczelnianego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia należą:

• ocena programów kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów, w tym poziomu dostosowania programów studiów do wymogów rynku pracy,
  • ocena jakości procesu kształcenia i warunków jego realizacji, w tym:
    • ocena wyników ankiet studenckich oraz hospitacji zajęć (stanowiąca m.in. podstawę polityki kadrowej prowadzonej przez Uczelnię),
    • ocena zgodności procesu kształcenia z kartami przedmiotów, stanowiącymi obowiązującą podstawę programową dla realizacji poszczególnych przedmiotów,
    • ocena warunków kształcenia, w tym m.in.: infrastruktury dydaktycznej, liczebności grup studenckich, dostępności kadry akademickiej dla studentów, dostępu do biblioteki i czytelni, wielkość księgozbioru,
  • opracowywanie oraz wdrażanie procedur, metod i narzędzi oceny jakości i przebiegu kształcenia oraz raportowania wyników,
  • podejmowanie na wszystkich etapach procesu kształcenia działań doskonalących, mających na celu podniesienie jakości programów i procesu kształcenia.

Zadania USZJK są realizowane w cyklach działań obejmujących planowanie i realizację, a następnie ocenę i wdrożenie działań naprawczych.

Najważniejszym elementem powyższych procedur jest planowanie i realizacja działań naprawczych (tzw. rekomendacji), opracowywanych na dwóch poziomach – przez Zespoły ds. Jakości Kształcenia (ZJK) działające na poziomie Kolegiów oraz Uczelniany Zespół ds. Jakości Kształcenia (UZJK) działający na poziomie Uczelni.

Czy wiesz, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie należy do czołówki najlepszych uczelni w Polsce? Oferujemy kształcenie praktyczne, dostosowane do trendów panujących na rynku pracy. Badania dowodzą, że nasi absolwenci szybko znajdują dobrze płatną pracę i są zadowoleni ze studiów.

ul. mjr. Henryka Sucharskiego 2