Nauka ma swoje kobiece oblicze – pełne pasji, zaangażowania i nieustannego dążenia do odkrywania nowych możliwości. Wykładowczynie naszej uczelni mogą pochwalić się licznymi sukcesami naukowymi, które nie tylko wzbogacają wiedzę, ale także przyczyniają się do rozwoju nauki na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dziękujemy im za ich determinację i zaangażowanie w odkrywaniu świata oraz za to, że stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń badaczek.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce, obchodzonego 11 lutego, pragniemy zwrócić uwagę na niezwykłe osiągnięcia naukowe kobiet z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Dr n. o zdr. Marlena Krawczyk-Suszek – Kierowniczka Katedry Fizjoterapii WSIiZ.
Badania dr Marleny Krawczyk-Suszek oraz dra Arkadiusza Gawła zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Scientific reports oraz opisane na stronie Research in Poland, która prowadzona jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Publikacje na tych stronach mają na celu promowanie dokonań polskiej nauki i polskich naukowców na arenie międzynarodowej.
Opublikowane przekrojowe badania dotyczące jakości życia skorelowanej ze zdrowiem (Health Related-Quality of Life (HR-QoL) pacjentów w 13 różnych grupach chorób w Polsce, obejmujące grupę 7620 pacjentów leczonych ambulatoryjnie, pozwoliła na obiektywną ocenę korelacji odczuwanego poziomu HR-QoL zmieniającego się wraz z wiekiem pacjentów oraz wysunięcie wniosków będących podstawą dla przyszłego kierunku działań podejmowanych w obszarze polityki zdrowia publicznego w Polsce. Jest to jedyne i największe przekrojowe badanie w Polsce pozwalające w jednym opracowaniu na porównanie 13 grup chorób – mówi dr n. o zdr. Marlena Krawczyk-Suszek.
Dr hab. inż. Teresa Mroczek, prof. WSIiZ – Zastępca Kierownika Katedry Sztucznej Inteligencji.
Na 28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems (KES 2024) w Sewilli, dr hab. inż. Teresa Mroczek zaprezentowała swoją pracę o „Exploring Relationships in Melanocytic Data Sets”.
Natomiast na 5th Polish Conference on Artificial Intelligence (PP-RAI 2024) na Politechnice Warszawskiej zaprezentowała badania „Discovering Relationships in an Uncertain Sets of Melanocytic Skin Lesions”, które dotyczyły wielostrategicznego systemu diagnostycznego czerniaka skóry.
Wczesne rozpoznanie czerniaka skóry pozwala na wyleczenie nawet 90% pacjentów. Dlatego nasze badania skupiają się na opracowaniu wielostrategicznego systemu diagnostycznego, który miałby wspierać lekarzy pierwszego kontaktu i zapewniać obiektywne, wiarygodne i niezależne od użytkownika wyniki. Takie podejście pozwoli na rozwinięcie koncepcji zastosowania modeli Micro-AI, czyli detektorów głębokiego uczenia poszczególnych cech, o możliwość jednoczesnej analizy kliku cech, pomiędzy którymi występują zależności, w celu uzyskania lepszej dokładności klasyfikacji/wykrywania znamion – mówi dr inż. Teresa Mroczek.
Dr Zofia Matusiewicz – Adiunkt w Katedrze Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego.
Na International Conference on Information Systems Development (ISD 2024), która odbyła się w Gdańsku, naukowczyni przedstawiła dwie prace, których jest współautorką: „Nullnorms and uninorms as generators of unions and intersections operations of balanced fuzzy sets” (autorzy: Z. Matusiewicz oraz P. Drygaś) oraz „A new symbolic time series representation method based on data fuzzification” (autorzy: A. Jastrzębska, Z. Matusiewicz, G. Nápoles).
Pierwsza praca dotyczy opracowywanej koncepcji zbalansowanych zbiorów rozmytych. Rozwój tej tematyki pozwala nam lepiej opisywać i analizować informacje niepełne, niejasne, oraz te które zawierają przekaz pozytywny, negatywny jak również neutralny. Natomiast druga mówi o klasyfikacji szeregów czasowych, które są podstawowym zadaniem przetwarzania danych. Zaproponowano nowe podejście do konwersji numerycznych szeregów czasowych na symboliczne w oparciu o klastrowanie rozmyte – wyjaśnia dr Zofia Matusiewicz.
Na 28th International Conference on Knowledge-Based and Intelligent Information & Engineering Systems (KES 2024) w Sewilli, dr Zofia Matusiewicz mówiła o pracy pt. „The concept and method of determining the relation between data using relational equations with multi-operations composition”. Natomiast praca przedstawiona przez nią na 5th Polish Conference on Artificial Intelligence (PP-RAI 2024) na Politechnice Warszawskiej, skupiała się na badaniu “From three-valued logic to balanced fuzzy logic – concepts vs. possible applicability”.
Dr Iwona Leonowicz-Bukała – Dziekanka Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ.
Dr Iwona Leonowicz-Bukała otrzymała finansowanie na działania badawcze w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki. Badaczka otrzyma blisko 42 tysiące złotych z programu MINIATURA 8. Działanie badawcze zatytułowane „Medialny obraz choroby przewlekłej. Analiza dyskursu na temat cukrzycy w polskim Internecie” będą poświęcone wizerunkowi cukrzycy w polskim Internecie.
Dzięki temu, poznamy sposoby używane przez dziennikarzy i odbiorców mediów online na prezentowanie cukrzycy, która jest coraz większym problemem dla zdrowia publicznego – mówi autorka grantu. Ostatnie analizy wskazują, że co najmniej 3 miliony Polaków mają cukrzycę, a co najmniej 5 mln – stan przedcukrzycowy. To, w jaki sposób pisze się o cukrzycy, wpływa na ich decyzje, postrzeganie osób chorych czy ich samoocenę. Jest to bardzo wielowymiarowe, ważne i trudne zjawisko społeczne.
Dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ – Kierownik Katedry Projektowania Graficznego.
Swoje prace prezentowała na ponad 500 wystawach plakatowych na całym świecie, m.in. na biennale w Boliwii, Polsce, Rosji, Ekwadorze, Meksyku, Japonii, Ukrainie i w wielu innych krajach. Zdobyła ponad 100 nagród, w tym Nagrodę im. Prof. Tadeusza Grabowskiego na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, która jest jedną z najważniejszych. Była również jurorką w wielu międzynarodowych konkursach plakatowych m.in. w Budapeszcie.
Profesor Patrycja Longawa została również uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Myślę, że w sztuce, którą się zajmuję, nie ma znaczenia płeć a umiejętności i talent. Choć nie mogę zaprzeczyć, że świat plakatu zdominowany jest przez mężczyzn, w ostatnich latach widać, że w Polsce jest coraz więcej kobiet tworzących np. wspaniałe plakaty, nagradzanych na najważniejszych przeglądach na świecie – mówiła plakacistka.
Naukowe sukcesy odnoszą także studentki naszej uczelni
Artykuł Katarzyny Wilk, studentki Filologii angielskiej, pt. „Feminist Film Theory: The Impact of Female Representation in Modern Movies” ukazał się na łamach czasopisma Studia Humana.
Beata Balon studentka WSIiZ na kierunku Kosmetologia, znalazła się wśród 11 finalistów międzynarodowego konkursu marki Provital „Rising Star Challenge 2024”.