Rozpocznijmy rok 2025 z refleksją o postępie cywilizacyjnym i idącymi z nim w parze kwestiami zdrowotnymi. W tym celu serdecznie zapraszamy na najnowszy wykład pt. „Aktywność fizyczna osób 50+ – zalecenia i przeciwwskazania”, który jest realizowany w ramach projektu „Akademia Zdrowia 50+”. Spotkanie odbędzie się w środę – 12 lutego 2025 r. o godz. 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia się.
Wykład poprowadzi Marzena Mańdziuk – doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, magister fizjoterapii. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół badań, dotyczących równowagi ciała oraz stabilności posturalnej. W pracy doktorskiej poruszała kwestie zastosowania biologicznego sprzężenia zwrotnego w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu. Posiada doświadczenie jako rehabilitantka na oddziałach: Neurochirurgii, Neurologii, Rehabilitacji, Pediatrycznych. Ponadto prowadziła terapię dla dzieci i młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, ADHD, przepukliną oponowo-rdzeniową, urazami czaszkowo-mózgowymi, opóźnieniami rozwoju psychoruchowego. W wolnym czasie realizuje wolontariat w Podkarpackim Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzieci z Porażeniem Mózgowym „Daj Szansę”.
Właściwie dobrana kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu jest jedną z najważniejszych metod nie tylko w rehabilitacji, ale również w zapobieganiu licznym schorzeniom i dolegliwościom. Ćwiczenia należy odpowiednio dobierać. Powinny być tak skomponowane, aby oprócz pracy nad poprawą siły i wytrzymałością mięśni zawierały elementy poprawiające koordynację ruchową, usprawnianie ruchowe wraz z profilaktyką upadków, ćwiczenia oddechowe czy ćwiczenia relaksacyjne. Zestawy ćwiczeń powinny być dobrane do wieku, stanu ogólnego i towarzyszących schorzeń.
Podczas wykładu dowiedzą się Państwo:
– Jakie ćwiczenia dobrać w zależności od jednostki chorobowej
– Jakie stosować maksymalne obciążenie w zależności od wieku
– Jaką dietę stosować po 60 roku życia podczas uprawiania aktywności fizycznej, a także wykonując zwykłe codzienne czynności.
Możliwe jest uczestnictwo na żywo lub online – prosimy wówczas o wypełnienie i przesłanie formularza dostępnego TUTAJ, do dnia 12.02.2025 r. do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres email.
Dorobek naukowy prelegentki:
- Mańdziuk, M.; Krawczyk-Suszek, M.; Maciejewski, R.; Bednarski, J.; Kotyra, A.; Cyganik, W. The Application of Biological Feedback in the Rehabilitation of Patients after Ischemic Stroke. Sensors 2022, 22, 17-69.
- Cyganik, W.; Krawczyk-Suszek, M.; Mańdziuk, M.; Martowska, B. Dynamika ruchu w stawie łokciowym. Zakres referencyjny ruchomości w badanym stawie. Doniesienia wstępne. Fizjoterapia Polska 2020, http://fizjoterapiapolska.pl/en/article/dynamika-ruchu-w-stawie-lokciowym-zakres-referencyjny-ruchomosci-w-badanym-stawie-doniesienia-wstepne/
- Mańdziuk, M.; Martowska, B.; Krawczyk-Suszek, M.; Kubicka, K.; Szpunar, P.; Kołodziej, K.; Bednarski, J. The Impact of Sound on a Fixed Spectrum and Intensity on Selected Parameters of Stability. Journal of Health Study and Medicine 2020, 1, 71-91.
- Krawczyk-Suszek, M.; Mańdziuk, M.; Martowska, B. Ocena stabilności posturalnej u osób powyżej 65 r.ż. z wykorzystaniem platformy balansowej. [w:] Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2019.
- Maciejewski, R.; Materna, J.; Krawczyk-Suszek, M.; Mańdziuk, M.; Martowska; B.; Banaś; A. Subiektywna ocena wpływu kinezyterapii w środowisku wodnym na dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa – doniesienia wstępne. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2019.
- Cyganik, W.; Bartyzel-Lechforowicz, H.; Materna, J.; Mańdziuk, M.; Kochman, T. M. Współczesne spojrzenie na starość w aspekcie medycznym, psychologicznym i ekonomiczno-społecznym, [w:] Badania i rozwój młodych naukowców w Polsce. Nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Medycyna i technologia 2019.
- Sitarz, L.; Maciejewski, R.; Materna, J.; Krawczyk-Suszek, M.; Mańdziuk, M.; Martowska B. Nowoczesne formy treningu ogólnorozwojowego [w:] Badania i rozwój młodych naukowców w Polsce. Nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Medycyna i technologia 2018.
- Cyganik, W.; Krawczyk-Suszek, M.; Mańdziuk, M.; Maciejewski, R.; Martowska, B. Ocena równowagi i ryzyka upadków jako element kompleksowej profilaktyki i leczenia schorzeń wieku geriatrycznego, [w:] Nauki Przyrodnicze i Medyczne: Charakterystyka i metody leczenia wybranych chorób 2018.
Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.