Podczas dwóch inspirujących wykładów uczestnicy mieli okazję poznać nowe perspektywy kulturowe, zgłębić różnorodne aspekty tradycji, literatury i sztuki oraz zrozumieć, jak globalna współpraca może wzbogacić proces nauczania. Wydarzenia te podkreśliły, jak istotną rolę odgrywa różnorodność kulturowa w edukacji, inspirując studentów do dalszego rozwoju i otwartości na świat.
13 stycznia dr Paula Wieczorek, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Filologia we WSIiZ, poprowadziła wykład pt. „Pixar Storytelling Rules: Writing Impactful Narratives” dla chińskich studentów kierunku Subject Teaching (English). Podczas prezentacji dr Wieczorek przybliżyła znaczenie storytellingu, którego istota była kluczowa zarówno w czasach starożytnych, jak i we współczesnym świecie. Szczególny nacisk położono na jego rolę w takich dziedzinach jak biznes, media i polityka. Wykład obfitował w praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia skutecznych narracji, opartych na przykładach z filmów Pixara. Omówione zostały kluczowe elementy, takie jak budowanie postaci, struktura fabuły czy znaczenie perspektywy w kreowaniu angażujących opowieści.
Storytelling nie tylko pomaga nam przekazywać nasze pomysły. To umiejętność, która w nadchodzących latach stanie się kluczowa w edukacji i biznesie – podkreśliła dr Paula Wieczorek, wskazując na uniwersalne znaczenie tej sztuki w komunikacji międzyludzkiej.
14 stycznia dr Cheng Cheng, Ph.D. in Education, Head of Chinese Language Department, School of International Education, Uniwersytetu w Anshan, przeprowadziła wykład online pt. „Time and Heritage: Traditional Culture Legacy”. Jej prezentacja skierowana była do studentów filologii angielskiej, szczególnie tych realizujących specjalność z językiem chińskim. Dr Cheng w swojej prezentacji omówiła ewolucję języka i pisma chińskiego, znaczenie tradycyjnych festiwali, takich jak Święto Wiosny, Święto Smoczych Łodzi czy Święto Środka Jesieni, oraz wpływ mitologii i tradycji na współczesną kulturę. Przybliżyła także elementy chińskiej sztuki, takie jak kaligrafia, oraz rolę literatury i filozofii w kształtowaniu światowego dziedzictwa kulturowego.
To było fascynujące doświadczenie. Dowiedziałam się nie tylko o bogatej historii i mitologii Chin, ale także o tym, jak wiele współczesnych zjawisk kulturowych na całym świecie ma swoje korzenie w tradycjach chińskich. Byłam szczególnie zafascynowana, jak literatura i język przenikają się z filozofią i estetyką. Dowiedziałam się, jak chińskie mity i symbole odzwierciedlają zmagania człowieka z naturą i losem oraz jak tradycje te wpływają na współczesne zjawiska kulturowe – tak swoje wrażenia z wykładu dr Cheng opisuje Karolina Legawiec, studentka filologii angielskiej we WSIiZ.
Współpraca między Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie a Uniwersytetem w Anshan od wielu lat stanowi przykład udanej wymiany akademickiej i kulturowej. Jej głównym celem jest wzbogacenie procesu nauczania oraz promowanie wzajemnego zrozumienia między studentami i wykładowcami obu uczelni. Dzięki wspólnym inicjatywom, takim jak wykłady online, warsztaty czy programy wymiany, studenci mają możliwość poznawania innych kultur, rozwijania umiejętności językowych oraz zdobywania unikalnych doświadczeń akademickich.
W ramach tej współpracy, w bieżącym semestrze gościmy w Rzeszowie dwie studentki z Uniwersytetu w Anshan, Wan Yating oraz Zhang Yilin, które bardzo cenią sobie doświadczenie studiowania na naszej uczelni i wyrażają zadowolenie z możliwości poznania polskiej kultury i stylu życia. Ich obecność stanowi kolejny przykład owocnej wymiany między naszymi instytucjami. W tym samym czasie studenci WSIiZ mieli okazję uczestniczyć w wymianie na Uniwersytecie w Anshan, gdzie nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe, ale także poznawali chińską kulturę i tradycje od środka.
O ich wrażeniach oraz doświadczeniach związanych z życiem i nauką w Chinach możecie przeczytać TUTAJ.
Zachęcamy do lektury i odkrycia, jak inspirujące mogą być tego rodzaju międzynarodowe doświadczenia!