Jest rodzimym gatunkiem zaliczanym do rodziny bukowatych Fagaceae żyjącym ponad 700 lat. Preferuje gleby żyzne, świeże i wilgotne o pH umiarkowanie kwaśnym do obojętnego.
W siedliskach uboższych o mniejszej zawartości próchnicy przybiera formę krzewiastą lub wykształca krzywy pień. W młodości znosi ocienienie, im starszy – tym bardziej światłożądny. Jest głównym gatunkiem kwaśnych oraz widnych dąbrów, a także ważnym składnikiem borów mieszanych, grądów oraz lasów łęgowych. Gdy rośnie jako soliter (pojedyncze drzewo) często wykształca obszerną, nisko osadzoną na grubym pniu koronę z okazałymi konarami. W Polsce jest spotykany częściej niż mniej wymagający pod względem siedliska dąb bezszypułkowy. 

Wygląd i cechy charakterystyczne:

Na ogół osiąga wysokość 20-30 m, jednak wyjątkowo może mierzyć nawet 50 m. Średnica pnia
w przypadku rosnących swobodnie dębów wynosi ok. 2-5 m. Cechami charakterystycznymi są: głęboko spękana i ciemna kora oraz liście o długości od 5 do 15 cm długości z 3-6 parami zaokrąglonych. Jedną z cech pozwalających odróżnić go od dęba bezszypułkowego jest unerwienie liścia dochodzące zarówno do klap (najszerszych), jak i zatok (najwęższych części liścia). U dęba bezszypułkowego nerwy dochodzą wyłącznie do klap. Inną charakterystyczną cechą są owoce (żołędzie) występujące na kilkucentymetrowych szypułkach zakończonych miseczką zwaną także potocznie czapeczką.

Warto wiedzieć:

  • Jeśli na dębie występują żołędzie, można mieć pewność, że jego wiek przekracza 35 lat. Młodsze okazy nie mają zdolności wytwarzania owoców.
  • Niezwykle cenionym surowcem jest drewno dębowe, które charakteryzuje duża trwałość i wysoka jakość. Niemniej jednak, jest ono dość trudne w suszeniu. Z uwagi na swoje właściwości ma wiele zastosowań, jednak na wyróżnienie zasługuje jego zastosowanie
    w produkcji beczek, co jest możliwe dzięki nieprzepuszczalnej dla cieczy i gazów twardzieli.
  • Dąb jest także źródłem cennych surowców niedrzewnych wykorzystywanych zarówno
    w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, jak i spożywczym. Do takich surowców zalicza się korę, liść oraz owoce. Kora i owoce zawierają znaczącą ilość garbników wykazujących właściwości ściągające oraz wspomagające w leczeniu ran.
  • Z owoców wytwarza się m.in. mąkę żołędziową. Jej produkcja jest dość pracochłonnym procesem, a jednym z najważniejszych etapów jest pozbawienie żołędzi specyficznej goryczy, za którą odpowiadają garbniki. Wypieki z mąki żołędziowej w smaku przypominają orzechy.
  • Owoce stanowią także pokarm dla zwierząt tj. dziki, żołędnice i koszatki oraz ptaki: głuszce, grubodzioby oraz sójki, które poprzez robienie zapasów i ukrywanie ich w ziemi przyczyniają się pojawiania się młodych siewek.
  • W przeszłości z kulistych galasów na liściach powodowanych przez niektóre gatunki błonkówek z rodziny galasówkowatych, wyrabiano atrament.
  • Dąb żyje najdłużej spośród wszystkich krajowych drzew liściastych. Stanowi przez to symbol długowieczności i trwałości.
  • Okazy pomnikowe dębów często padają ofiarą chrząszcza drewnojada – kozioroga dębosza, który w Polsce również znajduje się pod ochroną.
  • Najstarszym polskim dębem do 2020 roku był dąb Chrobry, którego wiek obliczono na ponad 750 lat. Od 2021 r. drzewo, za sprawą niewypuszczania liści, uznaje się za martwe.

Źródła informacji:

  1. Witkowska-Żuk L., 2013: Rośliny leśne. Wyd.: MULTICO. Oficyna Wydawnicza., s. 41
  2. Seneta W., Dolatowski J., 2012: Dendrologia. Wyd. PWN., s. 142-144
  3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/doku.php?id=d:drewno-deba
  4. https://smoglab.pl/umarl-najstarszy-polski-dab-mial-ponad-760-lat/