Na podstawie § 2 ust. 1 Regulaminu funkcjonowania Komisji do spraw etyki badań naukowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Rektor powołał Komisję Zarządzeniem nr 62/2020 z dnia 7 września 2020 r. w składzie: Przewodniczący komisji: dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ Członkowie komisji:
Kadencja Komisji rozpoczęła się 7.09.2020 r. i trwa do 31.08.2025 r. Kontakt: rpartyka@wsiz.edu.pl
Wnioski o wyrażenie opinii przez Komisję mogą składać kierownicy badań oraz osoby planujące podjęcie badań wymagających opinii Komisji. Pobierz wniosek Wnioski składa się w zamkniętych kopertach u Sekretarza Komisji w pokoju RA 211, ul. Sucharskiego2 Rodzaje badań naukowych, które wymagają oceny etycznej Komisji Za badania wymagające pozytywnej opinii Komisji uważane są badania, w których planuje się oddziaływanie – w jakiejkolwiek formie – na ludzi, w tym w szczególności: 1. badania, w których mają wziąć udział osoby mające ograniczoną lub wyłączoną zdolność podjęcia decyzji, lub wyrażenia świadomej lub swobodnej zgody na udział w badaniu oraz ograniczoną możliwość ewentualnej odmowy udziału w badaniu przed lub w trakcie badań, szczególnie:
2. badania, w których mają wziąć udział osoby szczególnie podatne na urazy psychiczne i zaburzenia zdrowia psychicznego, a zwłaszcza:
3. badania polegające na aktywnej interwencji w zachowanie człowieka, zmierzające do zmiany tego zachowania bez bezpośredniej ingerencji w działanie mózgu, np. treningi poznawcze, psychoterapia, psychokorekcja, itp. (dotyczy to również sytuacji, gdy zamierzona interwencja ma przynieść korzyść badanemu, np. usprawnić jego pamięć); 4. badania dotyczące kwestii kontrowersyjnych (np. aborcja, in vitro, kara śmierci) albo wymagające zachowania szczególnej delikatności i rozwagi (np. przekonań religijnych lub postaw wobec grup mniejszościowych); 5. badania długotrwałe, męczące, wyczerpujące fizycznie lub psychicznie. Opinia Komisji nie jest wymagana, jeżeli na prowadzenie planowanych badań wymagana jest przez przepisy prawa opinia lub zgoda innych komisji lub organów, oceniających aspekty etyczne planowanych badań. Komisja nie opiniuje medycznych badań naukowych mających charakter eksperymentu medycznego w rozumieniu Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Pozyskanie opinii odpowiedniej komisji do spraw etyki badań naukowych nie uchyla obowiązku przestrzegania wymogów i warunków realizacji badań naukowych wynikających z przepisów prawa oraz dobrych praktyk obowiązujących w danej dziedzinie/dyscyplinie naukowej.
O projekcie „Przybij piątkę nauce”
Mając na celu propagowanie kultury dzielenia się wiedzą oraz rozpowszechnianie idei otwartego dostępu do nauki, edukacji i dóbr kultury, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza do udziału w cyklu „Przybij piątkę nauce”. Jego celem jest inspirowanie wszystkich, którzy kochają naukę dokonaniami wybitnych polskich badaczy oraz wzmocnienie zainteresowania naukowymi metodami poznawania rzeczywistości. Zainteresowanie społeczeństwa nauką to dla nas element misji, ważne zadanie, gdyż buduje kapitał społeczny, a także zachęca do samorozwoju. To także szansa na uczynienie naszego kraju bardziej innowacyjnym z wysoko rozwiniętym rynkiem pracy.
W ramach projektu udostępniamy materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu wykładów i spotkań otwartych zrealizowanych przez WSIiZ z udziałem wybitnych autorytetów świata nauki. Spotkania pogrupowane zostały w bloki tematyczne, ułatwiające wyszukiwanie treści. Zapraszając Państwa do udziału w tym projekcie, pragniemy włączyć się w popularyzowanie wiedzy, przybliżać informacje o tym co ważne i szukać odpowiedzi na nawet te wielkie i trudne pytania.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w spotkaniach, które mamy nadzieję – są znakomitym instrumentem dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauki.
Jak to się zaczęło…
Cykl „Przybij piątkę nauce” zainicjowany został w 2020 r. – wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli prowadzącym nauczanie zdalne, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępniła bezpłatnie część uczelnianych zasobów filmowych i dźwiękowych. Do dyspozycji nauczycieli przekazaliśmy wówczas materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z blisko 50 wykładów i spotkań otwartych zrealizowanych między innymi w ramach projektów: „Wielkie Pytania w Nauce” i w „Labiryncie świata”.
Naszymi ekspertami byli wybitni przedstawiciele świata nauki, a wśród nich: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Tadeusz Pomianek, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jerzy Hausner, o. Ludwik Wiśniewski, prof. Adam Rotfeld, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, śp. prof. Jan Winiecki, prof. Aleksander Hall, Danuta Hubner czy Janina Ochojska. Spotkania pogrupowane zostały w bloki tematyczne, ułatwiające wyszukiwanie pożądanych treści z obszaru nauk ścisłych, humanistycznych, społecznych, medycznych, a także zagadnień z obszaru kultury i sztuki.
Ze względu na duże zainteresowanie projektem, do tej pory zrealizowane zostały III edycje cyklu „Przybij piątkę nauce”. Spotkania organizowane są w formie on-line.