W ramach zajęć studenci mają dostęp do ogródka i ścieżki dydaktycznej, pełniących funkcję edukacyjną z zakresu rozpoznawania gatunków oraz obserwacji procesów przyrodniczych. Stanowią one także przyjazną przestrzeń dla studentów, pracowników oraz gości Uczelni.
Las wyróżnia się zróżnicowaną rzeźbą terenu, charakterystyczną dla podkarpackich lasów położonych na południe od Rzeszowa, m.in. Pogórza Dynowskiego. Pierwszy odcinek ścieżki znajduje się przy kampusie w Kielnarowej obok Taberny pod Sosnami i liczy 125 metrów utwardzonej kruszywem drogi. W drzewostanie występują m.in. grab pospolity oraz dąb szypułkowy. Występujące tam wybrane gatunki drzew i krzewów oznaczone zostały tabliczkami z kodami QR, zapewniającymi dostęp do materiałów zdjęciowych i informacji o poszczególnych gatunkach.
Jedną z cech charakterystycznych lasu jest obecność w runie gatunków roślin – takich jak m.in. miodunka ćma oraz zawilec gajowy – wymagających do rozwoju żyznych i dobrze wykształconych gleb. Rośliny te należą one do tzw. geofitów wiosennych, czyli gatunków, które rozpoczynają kwitnienie przed wiosennym rozwojem liści – w czasie, gdy w lesie jest jeszcze widno. W miarę postępowania okresu wegetacyjnego do dna kielnarowskiego lasu dociera coraz mniejsza ilość światła słonecznego, ograniczając liczbę kwitnących roślin.