Kierownik Katedry Kosmetologii Kolegium Medycznego.
Profesor nauk farmaceutycznych w Katedrze Kosmetologii.
Zatrudniony w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania od 2015 roku.
Profesor nauk farmaceutycznych (rok 1998). Został habilitowany (Akademia Medyczna im. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie, rok 1989). Obronił pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych (Akademia Medyczna im. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie, rok 1972). Magister farmacji (Akademia Medyczna im. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie, Wydział Farmaceutyczny, rok 1963).
Tematyka prowadzonych badań obejmuje izolację z materiału roślinnego (gatunki roślin leczniczych) związków czynnych: alkaloidy, kumaryny, saponozydy, olejki eteryczne oraz badanie ich właściwości cytostatycznych, antyoksydacyjnych, przeciwdrgawkowych, przeciwpadaczkowych, jak również poszukiwanie związków o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym. Zastosowanie najnowszych technik chromatograficznych (HPLC/MS, GC/MS, CPC, HPCCC) dla izolacji związków czynnych na skalę analityczną i preparatywna oraz technik spektralnych (NMR, FTIR) dla wyjaśnienia ich struktury.
Odbył staże naukowe i zawodowe w Danii i Holandii. Nawiązał współpracę naukową z placówkami o podobnym profilu w Austrii, Chinach, Grecji, Indiach, Kanadzie, Malezji, Meksyk, Mongolii, USA, i naWęgrzech. Wyniki swoich badań referował na 150 konferencjach naukowych (głównie zagranicznych). Był współorganizatorem 7. ogólnopolskich konferencji naukowych nt. „Zastosowanie metod chromatograficznych w badaniach fitochemicznych i biomedycznych” oraz 4. międzynarodowych sympozjów nt. „The Application of Chromatographic Methods in Phytochemical & Biomedical Analysis”.
Jest założycielem Polskiego Towarzystwa Fitochemicznego (był jego pierwszym przewodniczącym) oraz członkiem kilkunastu innych towarzystw naukowych, polskich i zagranicznych (American Society of Pharmacognosy, Gesellschaft für Arzneipflanzenforschung, Phytochemical Society of North America, Phytochemical Society of Europe, Indian Association for Cancer Research).
Należał do Podkomisji Farmakognostycznej w Komisji Farmakopei Polskiej (1998–2004) i Podkomisji Leku Naturalnego w Komisji Rejestracji Leków (1996–2003).
Jest członkiem:
- Komisji Akredytacyjnej ds. Szkolenia Podyplomowego w Ministerstwie Zdrowia
- Komisji Leku Naturalnego i Biotechnologii Komitetu Nauk o Leku PAN (od 1992),
- Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN (od 2003).
Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk o Leku PAN i Komisji Nauk Medycznych Oddziału PAN w Lublinie.
Odznaczenia i wyróżnienia:
1986 – Złoty Krzyż Zasługi,
1996 – Odznaka „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
1997 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
2014 – Kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
W wolnych chwilach uprawia turystykę pieszą i rowerową, najchętniej na szlakach bieszczadzkich i Beskidu Niskiego. Rok bez połonin w Bieszczadach jest rokiem straconym. W lipcu wędruje po połoninach Caryńskiej i Wetlińskiej i ma jeszcze nadzieję na wędrówki po Pogórzu Dynowskim.
Prowadzone przedmioty:
Chemia kosmetyczna, Chemia ogólna, Naturalne surowce kosmetyczne, Aromaterapia z elementami analizy sensorycznej, Seminarium dyplomowe.
Materiały dla studentów dostępne są na platformie Moodle.
DANE KONTAKTOWE
Prof. dr hab. n. farm. Kazimierz Głowniak
Katedra Kosmetologii
e-mail: kglowniak@wsiz.edu.pl
36-020 Tyczyn, Kielnarowa 386a,
p. KM3