Profesor WSIiZ w Katedrze Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego.
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania zatrudniony od 2019 roku.
Doktor habilitowany nauk fizycznych w zakresie fizyki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Mat. Fiz. Chem., rok 2014), doktor nauk fizycznych w zakresie fizyki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Mat. Fiz. Chem., rok 2005), magister nauk matematycznych w dziedzinie matematyka (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Mat. Fiz. Chem., rok 1988).
Jego zainteresowania naukowe obejmują szerokie spektrum od podstaw matematyki i fizyki, poprzez fundamentalne związki między teorią kategorii, teorią mnogości czy teorią modeli, po geometrię i topologię różniczkową przestrzeni wymiarów 3 i 4 i podstawy fizyki. Wraz z Torstenem Asselmeyerem-Malugą z German Aerospace Center z Berlina zaproponowali i rozwinęli techniki umożliwiające wyjaśnienie pewnych nierozwiązanych zagadnień w kosmologii (np. problem stałej kosmologicznej) czy w teorii grawitacji (gładka kwantowa grawitacja). Ostatnio z dr Andrew Schumannem również z WSIiZ, próbują zastosować teorię toposów do zrozumienia zachowań rojów pewnych organizmów żywych (np. ameb) w kontekście realizowania przez nie procesów obliczalnych i nieobliczalnych.
W latach 2005 – 2006 pracował jako asystent w Zakładzie Teorii Pola i Cząstek Elementarnych Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach. W latach 2006 – 2018 był adiunktem w Zakładzie Astrofizyki i Kosmologii Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach a potem profesorem nadzwyczajnym w tymże zakładzie. Od 2019 roku jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych realizujących szerokie spektrum zainteresowań. Współpracuje ściśle z prof. Michałem Hellerem w dziedzinie czystej teorii kategorii i jej zastosowań w fizyce. Z Torstenem Asseklmeyerem Malugą stworzyli pionierskie podejście do struktur różniczkowych pewnych przestrzeni wymiaru 4 wraz z zastosowaniami w fizyce.
Uprawia wspinaczkę skałkową i turystykę górską.
Prowadzone przedmioty:
Physics (lectures), Discrete Nathematics (lectures), Fundamentals of Mathematics (lectures)
Materiały dla studentów dostępne są na platformie Moodle.
DANE KONTAKTOWE
Dr hab. Jerzy Król, prof. WSIiZ
Katedra Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego
e-mail: jkrol@wsiz.edu.pl
35-225 Rzeszów, ul. Sucharskiego 2,
p. RA 244
KONSULTACJE
Konsultacje online każdy czwartek, 12:40 – 14:10 (online),
https://wsiz.webex.com/wsiz/j.php?MTID=m5c6571b74ccd7b47f1c9083a93ec68f2