Od 14 sierpnia br. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego 33A w Rzeszowie oraz w Filii nr 13 WiMBP przy ulicy Iwonickiej 38 trwa wystawa plakatów studentów oraz absolwentów WSIiZ kierunków Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz Projektowanie graficzne. Z uwagi na duże zainteresowanie wystawą termin jej trwania został przedłużony do 31 października br., a dodatkowo część prac jest również prezentowana w Filii nr 9 WiMBP przy ulicy Czackiego 5.
Wyboru prac dokonała dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, plakacistka wielokrotnie nagradzana za swoje prace. Projekty powstały na zajęciach lub w kole naukowym „B1 – Koło Projektowania Plakatu” przez nią prowadzonym. Tematyka plakatów dotyczy kluczowych problemów zrównoważonego rozwoju w obszarach: społeczeństwo, gospodarka i klimat.
Plan działania na rzecz przemian na świecie – Agenda 2030
Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 zawierająca Cele Zrównoważonego Rozwoju została przyjęta 25 września 2015 roku w Nowym Jorku Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ przez wszystkie 193 państwa członkowskie. Wspomniane cele to plan działania na rzecz przemian i przeobrażania świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. W realizację tego planu są zaangażowane rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywatele. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań koncentruje się wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP: people, planet, prosperity, peace, partnership).
Zrównoważony rozwój we WSIiZ
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie od lat podejmuje szereg działań na rzecz wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju, realizując uczelnianą strategię w tym zakresie. Ich efektem jest między innymi kształcenie na studiach II stopnia Zrównoważony rozwój w gospodarce oraz na studiach podyplomowych Menger ESG. Uczelnia przygotowuje tym samym kadry do zarządzania zrównoważonym rozwojem w firmach, administracji publicznej oraz organizacjach pozarządowych. Poza edukacją i badaniami Uczelnia w obszarze zrównoważonego rozwoju organizuje również oraz prowadzi kampanie adresowane do społeczności lokalnych.