Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Zdrowy kręgosłup – lepsza jakość życia. Mechanizmy uszkodzeń segmentu ruchowego i etiopatogeneza dolegliwości bólowych kręgosłupa” w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+. Wykład odbędzie się 24 kwietnia br. o godz. 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Jego celem jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Wykład poprowadzi Blanka Martowska – doktorantka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Absolwentka studiów magisterskich kierunku Fizjoterapia oraz kierunku Biologia eksperymentalna. Jej praca zawodowa i zainteresowania skupiają się na terapii pacjentów po zabiegach ortopedycznych, w tym po zabiegach rekonstrukcyjnych aparatu więzadłowego i endoprotezoplastykach stawów. W pracy naukowej zajmuje się oceną rozkładu nacisku stóp na podłoże u osób w różnym wieku oraz wpływem parametrów równowagi ciała i stabilności posturalnej na ryzyko upadków.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie w zespole Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Obecnie czynnie angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym, w szczególności dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym, będąc członkiem Zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Porażeniem Mózgowym „Daj szansę”.
Bóle kręgosłupa stanowią coraz częstszą przyczynę zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki, specjalisty neurologa, ortopedy czy reumatologa. Przyczyny bólów kręgosłupa są różnorodne, jednak najczęściej wiążą się z przeciążeniami mięśni przykręgosłupowych i zmianami zwyrodnieniowymi, a w zaawansowanych przypadkach dochodzi do uszkodzenia krążków międzykręgowych oraz do rozwoju dyskopatii. Dolegliwości bólowe kręgosłupa są przyczyną znacznych trudności w podejmowaniu pracy zawodowej, aktywności sportowej, a często utrudniają nawet wykonywanie podstawowych czynności życia codziennego.
Aktualny postęp w dziedzinie medycyny i rehabilitacji stwarza szereg możliwości radzenia sobie z bólem kręgosłupa, dobranych indywidualnie w zależności od przyczyny występujących dolegliwości.
Możliwe jest uczestnictwo na żywo lub online – prosimy wówczas o wypełnienie i przesłanie formularza do dnia 24.04.2024 do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres e-mail.