Happening artystyczny i odsłonięcie rzeźby „Drabina do nieba” to zwieńczenie realizacji wizji Józefa Szajny, jak również forma upamiętnienia tego wyjątkowego artysty. Urodzony w Rzeszowie prof. Józef Szajna był wybitnym twórcą nowatorskich przedstawień teatralnych reprezentujących nurt zwany teatrem narracji plastycznej, był również malarzem, scenografem, reżyserem oraz wykładowcą WSIiZ.

Uroczystość zaplanowana na 25 października br. będzie się składać z części plenerowej, która obejmie happening artystyczny i część oficjalną, oraz z wydarzeń towarzyszących odbywających się w przestrzeni Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – będą to wystawy i warsztaty.

Wydarzenie Wokół rzeźby Józefa Szajny „Drabina do nieba” odbywa się w ramach festiwalu Szajna – Grotowski – Kantor. Szczegółowy program festiwalu znajduje się TUTAJ.

Prof. Józef Szajna w ostatnich latach życia był wykładowcą Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, prowadził dla studentów zajęcia między innymi z wiedzy o teatrze i sztukach plastycznych. Był bardzo cenionym i lubianym wykładowcą, a w 2003 roku społeczność akademicka WSIiZ i rzeszowscy artyści przygotowali dla Profesora Szajny wyjątkowy happening w przestrzeni miasta.

W 2022 roku obchodziliśmy 100-lecie urodzin Józefa Szajny, jego pamięci zadedykowaliśmy specjalną stronę internetową, zawierającą między innymi unikalne nagrania archiwalne oraz wspomnienia. W 2022 roku odbyła się także pierwsza edycja Biennale im. Prof. Józefa Szajny dla studentów WSIiZ.