Debata poświęcona odbudowie Ukrainy z udziałem polskich samorządów odbędzie się 4 października w siedzibie WSIiZ w Rzeszowie. Wezmą w niej udział: dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN i poseł na Sejm, Prezydent WSIiZ, dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ oraz prezydenci następujących miast: Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, Rzeszowa – Konrad Fijołek, Wrocławia – Jacek Sutryk i Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Rozmówcy zastanowią się nad rolą polskich samorządów w odbudowie Ukrainy. Debata będzie dotyczyć m.in. instrumentów wsparcia, w tym przygotowanego przez Komisję Europejską Instrumentu dla Ukrainy (Ukraine Facility) i możliwości wsparcia przez polskie samorządy jego implementacji przy odbudowie niszczonego wojną kraju.

W tym kontekście prezydenci Rzeszowa, Gdańska, Wrocławia i Sosnowca podzielą się swoimi refleksjami na temat doświadczeń przy wdrażaniu unijnej polityki spójności w swoich miastach.

Prof. Paweł Kowal, jako teoretyk i praktyk polityki wschodniej, przedstawi szanse i wyzwania, jakie stoją przed Polską w związku z odbudową Ukrainy. Kowal stoi na stanowisku, że w stosunku do odbudowy Ukrainy, państwo polskie nadal nie uformowało jednolitej polityki, opartej na synergii interesów gospodarczych, politycznych i w zakresie współpracy rozwojowej.

O projekcie reformy samorządowej w Ukrainie, przygotowanym jeszcze przed wybuchem wojny przez ekspertów WSIiZ, opowie z kolei prof. Tadeusz Pomianek, wskazując dodatkowo rozwiązania w zakresie stworzenia infrastruktury instytucjonalnej, szkoleniowej, a także gospodarczej skierowanej do działających w Ukrainie małych i średnich przedsiębiorstw.

Termin i miejsce: 4 października, godz. 12:00, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Aula im. prof. J. Chłopeckiego.

Wstęp na debatę jest wolny pod warunkiem dokonania rezerwacji online.