– Bądźcie dla naszych studentów entuzjastycznie nastawieni, ponieważ niektórzy dzisiaj w nocy w ogóle nie położyli się spać. Bali się, że ze zmęczenia nie obudzą się na ten dzień. Pół nocy gotowali, żeby dziś wszystko było świeże – tymi słowami na scenie Akademickiego Klubu dr Anna Siewierska-Chmaj przywitała naszych studentów malezyjskich, rozpoczynając tym samym Dzień Malezyjski w WSIiZ.

10 kwietnia 2013 roku Klub „IQ” wypełnił się po brzegi zainteresowanymi kulturą malezyjską studentami, pracownikami uczelni oraz zaproszonymi uczniami szkół średnich. Imprezę przygotowała oraz poprowadziła grupa kilkunastu młodych ludzi, ubranych w zdobione tradycyjne stroje.

Pierwszym punktem programu było uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego oraz przedstawienie i opisanie symboliki malezyjskiej flagi. Studenci opowiedzieli historię swojej ojczyzny, skolonizowanej przez Portugalczyków oraz Brytyjczyków i ostatecznie zdobywającej niepodległość. Opisali też współczesny system polityczny i podział państwa na stany. Malezja jest monarchią, składającą się z 13 stanów, z czego 9 to sułtanaty zarządzane przez radżów.

Uczestnicy spotkania mieli szansę nauki podstawowych słów w języku malajskim, syngaleskim oraz tamilskim. Mogli także podziwiać kostiumy typowe dla występujących w kraju trzech kręgów kulturowych – chińskiego, hinduskiego i malezyjskiego. Nasi studenci przygotowali bowiem pokaz mody, wraz z dokładnym opisem przeznaczenia ubioru oraz jego poszczególnych elementów. Wśród zaprezentowanych strojów znalazły się: baju kurung, cheongsam oraz sare e.

Oczywiście to był tylko początek. Męska część studentów przedstawiła też niepowtarzalny pokaz tradycyjnych sztuk walki, zaś gwoździem programu z pewnością były występy taneczne, prezentujące style: zapin, chinese fan dance i semi classical indian dance. Studenci wykazali się niesamowitymi zdolnościami tanecznymi, choreograficznymi oraz pomysłowością i ekspresją. Na koniec przedstawienia wszyscy Malezyjczycy, trzymając w rękach emblematy flagi swojego kraju, zaśpiewali wyjątkową piosenkę w swoim języku ojczystym. Tekst pieśni opisywał trzy tak różnych grupy etniczne, żyjące razem w przyjaźni i harmonii.

Ostatnim punktem programu był quiz z nagrodami. Owe upominki zdobyli ci, którzy wiedzieli między innymi jak brzmi druga nazwa malezyjskiej flagi, kiedy Malezja odzyskała niepodległość, albo – w którym roku kraj pojawił się na mapie świata.
W ramach podziękowań za samodzielne przygotowanie imprezy, ciężką pracę i zaangażowanie, grupa studentów otrzymała kwiaty oraz uczelniane upominki. Na uczestników spotkania natomiast czekał poczęstunek, składający się z tradycyjnych malezyjskich potraw, takich jak agar agar, popia czy vadai.

Organizatorem Dnia Malezyjskiego był Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ. – Jest to nasza kolejna impreza tego typu. Bardzo się cieszymy, że niektóre szkoły widzimy po raz kolejny. Te, które widzimy po raz pierwszy, zapraszamy na następne spotkania i mamy nadzieje, że będziecie Państwo naszymi przyjaciółmi już na stałe – powiedziała podczas dnia Malezyjskiego Wicedyrektor Instytutu dr Anna Siewierska-Chmaj.

Już dziś zapraszamy na Kulturalia, które odbędą się 25 kwietnia. Warsztaty tańca brzucha, spotkania z podróżnikami, to tylko niektóre atrakcje przygotowane na ten dzień.

Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj więcej o wielokulturowości naszej uczelni.