Dr Sylwia K. Mazur, Adiunkt w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji WSIiZ, wygłosiła wykład na kampusie University of Michigan w Dearborn (USA). Tematem wykładu były relacje Ukrainy z krajami Zachodu, ze szczególnym uwzględnieniem członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej oraz NATO.

W ubiegłym tygodniu na kampusie University of Michigan w Dearborn (USA) odbyły się wykłady związane z kontekstem ataku Rosji na Ukrainę. Spotkanie miało charakter hybrydowy: część uczestników wzięła w nim udział stacjonarnie, a część on-line. Gospodarzem spotkania był prof. Dan Little. Jeden z wykładów wygłosiła Dr Sylwia K. Mazur, która na na University of Michigan prowadzi badania na temat migracji. Jej opiekunką naukową jest historyczka prof. Anna Muller.

Nasza wykładowczyni bierze udział w programie Fundacji Kościuszkowskiej: Exchange Program to the United States, dzięki któremu polscy naukowcy mają możliwość prowadzenia badań na akredytowanych uczelniach amerykańskich. Polscy akademicy mają możliwość zdobycia wiedzy oraz umiejętności, które później transferują do Polski. Każdego roku Fundacja przyznaje około 40 stypendiów o wartości 400 000 dolarów.

University of Michigan to jedna z najlepszych amerykańskich uczelni publicznych i jeden z pierwszych amerykańskich uniwersytetów skupionych na badaniach. UMich zajmuje obecnie 2. miejsce wśród amerykańskich uczelni pod względem wydatków na badania naukowe. Wśród wybitnych absolwentów jest m.in. 38. prezydent Stanów Zjednoczonych Gerald Ford, współzałożyciel Google Larry Page, oraz dziewięciu laureatów Nagrody Nobla.