Wernisaż wystawy „WSIiZUALNIE”, zorganizowanej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zgromadził wielu gości. Na wystawie można zobaczyć prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego prof. Patrycji Longawy. Wystawa potrwa do 16 października br.

Wernisaż otworzyła Jadwiga Jagoda Skowron – Pełnomocnik Dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zgromadzonych gości przywitał także Rektor WSIiZ, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, który podkreślił wagę nawiązanej w tym roku współpracy między WSIiZ a Teatrem im. Wandy Siemaszkowej. Głos zabrał także I Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż.

Kurator wystawy dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, podziękowała za możliwość jej zorganizowania i podkreśliła sukcesy studentów WSIiZ. Wyraziła także nadzieję na cykliczny charakter tego wydarzenia. W imieniu autorów prezentowanych prac głos zabrała Zuzanna Poplewska, która podkreśliła znaczenie WSIiZ jako uczelni artystycznej. Młodzi artyści otrzymali upominkami od Teatru oraz gratulacje i podziękowania w imieniu Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.

Od dłuższego czasu miejscem występowania plakatu nie jest już ulica. Teraz częściej pojawia się on w mediach społecznościowych, na stronach internetowych, czy po prostu w galeriach. Kurator dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, wybrała do wystawy około 60 plakatów tylko 6 studentów WSIiZ. Autorzy mimo młodego wieku mogą pochwalić się licznymi sukcesami. Ich prace były prezentowane na ważnych przeglądach plakatowych takich jak: Biennale Plakatu w Lublinie, CHEAP STREET POSTER ART, wystawę 1. BISTA współorganizowaną przez galerię B.I i BIPB, Międzynarodowe Biennale Plakatu, wystawa konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy, Konfrontacje Plakatu Studenckiego, Satyrykom oraz wiele innych.

W tym miejscu należy wyjaśnić tytuł wystawy, czyli: WSIiZUALNIE. Jest to gra słów łączącą w sobie słowa WSIiZ oraz Wizualne. To właśnie wizualność plakatu jest w tym przepadku słowem kluczem. Plakat jest formą graficzną stanowiącą doskonały nośnik komunikacji wizualnej mającą ogromną możliwość przekazywania jasnych i klarownych przekazów. Plakat powinien działać szybko na odbiorcę, powinien dać się zauważyć na ulicy lub podczas przeglądania mediów społecznościowych. Te proste elementy są składową częścią urody plakatów – mówi dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Projektowanie Graficzne oraz Kierownik Katedry Projektowania Graficznego.

Jerzy Waśniewski tak charakteryzuje oddziaływanie plakatu: Plakat, będąc jedną z form plastyki współczesnej, przyciąga oko odbiorcy swą urodą, bądź niezwykłością obrazu. Nie jest już tylko płachtą papieru w jaskrawym kolorze z wydrukowanym słowem. Absorbuje, zwraca uwagę jako dzieło sztuki – często bez względu na treść, którą wyraża – i sprawia, że przypadkowy, nic nie przeczuwający przechodzień staje się jego „ofiarą” i niejednokrotnie nieświadomie pochłania przeznaczoną dla niego informację(…)

Nie należy jednak myśleć, że plakat to tylko atrakcyjne obrazki do zawieszenia na ścianie. W dobrym plakacie jego uroda stanowi fasadę będącą przykryciem dla drugiej warstwy, tej głębokiej, najważniejszej, czyli jego przekazu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z plakatem filmowym, muzycznym, teatralnym, reklamowym, społecznym, turystycznym czy BHP, plakat zawsze musi nieść pewną treść – dodaje dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ.

Na wystawie prezentowane są prace:

Dominika Kamińskiego
Edyty Musiał
Moniki Stopyry
Patrycji Głodek
Weroniki Warchoł
Zuzanny Poplewskiej

Wystawę można zobaczyć w Foyer Teatru od wtorku do niedzieli w godzinach od 15:00 do 19:00. Wystawa potrwa do 16.10.2024