Leży w południowo-zachodniej części Oceanii, w Melanezji, liczy ponad 10 milionów mieszkańców. Zamieszkuje ją około 700 grup etnicznych, które posługują się ponad 800 językami. Co łączy ten egzotyczny kraj z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie?
Papua-Nowa Gwinea, bo o niej mowa, to po Australii, drugie co do wielkości państwo w Oceanii. To zielona wyspa z łańcuchem górskim i klimatem równikowym. Papua-Nowa Gwinea jest stosunkowo młodym państwem, w tym roku obchodzi 50. rocznicę uzyskania niepodległości, z urzędowym językiem angielskim. Ma stosunkowo dobrze rozwiniętą sieć szkolnictwa podstawowego i średniego, natomiast uniwersytety i szkolnictwo wyższe to obszar, który ciągle się tworzy i rozwija. Obecnie w Papui-Nowej Gwinei studiuje jedynie około 50 tys. osób.
Western Pacific University
Właśnie w tworzenie i rozwój jednego z uniwersytetów w tym państwie zaangażowana jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Western Pacific University (WPU) powstało 5 lat temu. Kampus uniwersytecki zajmuje powierzchnię kilkudziesięciu hektarów. Ma w pełni cyfrową bibliotekę i kilkanaście laboratoriów. Cały czas się rozbudowuje, dzięki grantom rządowym. Obecnie studiuje tam kilkaset osób, ale docelowo ma to być uczelnia nawet na 6 tysięcy studentów, co patrząc na realia tego kraju, może usytuować WPU w czołówce uniwersytetów papuaskich. Wieloletnia współpraca WSIiZ z Western Pacific University, która trwa od 2019 roku, realizowana jest nie tylko w obszarze kształcenia studentów z tej części świata, ale także budowania programów studiów, szkolenia i wymiany kadry oraz studentów w celach akademickich, badawczych i stażowych, a także wsparcia w zakresie budowania nowoczesnej infrastruktury IT.
WSIiZ opierając się na swoim 30-letnim doświadczeniu, wykształceniu ponad 60 tys. absolwentów, stara się przekazać temu młodemu uniwersytetowi, jak najlepsze wzorce. Obecnie WPU kształci swoich studentów wykorzystując nasze autorskie programy nauczania z zakresu International Business Management oraz Computer Networks.
Togi, birety i pierwsze dyplomy
Delegacja WSIiZ została zaproszona na pierwszą uroczystą graduację absolwentów Western Pacific University, która odbyła się 11 kwietnia br. Było to wielkie święto dla całej Prowincji Southern Highlands, w której znajduje się kampus uniwersytecki. Było to także ważne wydarzenie dla naszej delegacji – Rektora dra hab. Andrzeja Rozmusa, prof. WSIiZ, Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, dra hab. Konrada Szocika, prof. WSIIZ, oraz Lucjan Hajder, Dyrektora pionu Informatyki WSIiZ.
Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli m.in.: Gubernator prowincji Southern Highlands, Minister i Sekretarz Stanu Departamentu Szkolnictwa Wyższego, Badań Naukowych, Nauki i Technologii PNG, Minister Sprawiedliwości PNG, były premier Papui-Nowej Gwinei Peter Paire O’Neill, przedstawiciele australijskiego rządu oraz przedstawiciele ambasadora Chin. Kampus w trakcie I Graduacji odwiedziło kilka tysięcy osób. Swoje pierwsze dyplomy odebrało kilkudziesięciu absolwentów WPU. Wręczali je m.in. prof. Konrad Szocik i Lucjan Hajder. Do zgromadzonych absolwentów, ich rodzin, władz i wykładowców uczelni oraz zaproszonych gości, swoje przemówienie wygłosił Rektor WSIiZ prof. Andrzej Rozmus. Mówił m.in. (fragment tłumaczenia):
Papua-Nowa Gwinea to kraj o ogromnym potencjale, bogatych zasobach naturalnych oraz dynamicznie rozwijającej się gospodarce. Jednak wciąż stoi przed wyzwaniami związanymi z dostępem do wysokiej jakości edukacji wyższej. Jak wiem, obecnie tylko niewielki procent młodzieży ma możliwość zdobycia wykształcenia akademickiego, co stanowi wyzwanie, ale i szansę na rozwój kraju. Inwestowanie w edukację to klucz do budowania lepszej przyszłości dla tysięcy młodych ludzi, a Western Pacific University odgrywa w tym procesie fundamentalną rolę.
Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć rozwój tej uczelni i pomóc jej zbudować jakościowy program akademicki. Wraz z Panią Prezydent Western Pacific University mamy dalekosiężne plany na wspólne przedsięwzięcia i projekty edukacyjne.
Dr Janet Rangou, Prezydent WPU, podkreśliła wielką rolę WSIiZ w tworzeniu i rozwoju Western Pacific University, w pomocy wypracowania wspólnej oferty studiów, dzięki której studenci WPU mają dostęp do atrakcyjnych programów kształcenia i nowoczesnych kierunków. Za wpływ jaki WSIiZ wywiera na rozwój edukacji w tym młodym państwie, nasza delegacja otrzymała wiele życzliwości oraz liczne podziękowania.
Jak dodaje Rektor Rozmus: Owoce tej wieloletniej współpracy, które teraz zbieramy, są wynikiem dużego zaangażowania wielu pracowników WSIiZ i to im należą się też podziękowania.
Napięty program wizyty
Wizyta naszej delegacji była wypełniona wieloma szkoleniami, warsztatami i dyskusjami.
Papua-Nowa Gwinea to nowy gracz na rynku edukacyjnym. Mają tylko kilka uczelni i bardzo ubogie zasoby kadrowe, stąd potrzeba szkolenia kadr i tworzenia oferty programowej. Od początku naszej współpracy doradzamy WPU, jak prowadzić uczelnię, jakie aktywności dla studentów wprowadzać. Np. oferta kół studenckich, dla nas jest czymś oczywistym i znanym, a dla nich była zupełnym zaskoczeniem. Rozmawialiśmy też o przygotowaniu oferty studiów doktoranckich dla absolwentów WPU. Sporą część kadry WPU stanowią absolwenci WSIiZ, którzy skończyli u nas informatykę kilka lat temu – powiedział dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.
Dodajmy w tym miejscu, że dla tego młodego kraju studia w Polsce są bardzo atrakcyjną alternatywą dla wielokrotnie droższej i trudniejszej w dostępie oferty najbliżej zlokalizowanych w tej części świata uniwersytetów w Australii.
Dla tej uczelni, ale też dla całego państwa niezmiernie istotny jest rozwój infrastruktury informatycznej. Jak mówił Dyrektor Lucjan Hajder: Szeroka współpraca pomiędzy naszymi uczelniami została również podjęta w ramach programu Cisco Networking Academy. Nasza uczelnia przeszkoliła instruktorów Akademii Cisco z Western Pacific University, dzięki czemu nasz papuaski partner wprowadził certyfikowane, autoryzowane szkolenia Akademii Cisco w ramach programu nauczania. Szkolenia dla studentów dotyczą m.in. sieci komputerowych, cyberbezpieczeństwa, programowania w języku Python oraz programowania w języku C#. W najbliższym czasie w ramach współpracy między Western Pacific University a tamtejszym samorządem planujemy przeprowadzenie szkoleń Akademii Cisco o charakterze podstawowym dla lokalnych społeczności w Papui Nowej Gwinei.
„Kawa z absolwentem” na drugim końcu świata
Przedstawiciele naszej uczelni mieli także okazję spotkać się z absolwentami WSIiZ, którzy obecnie pracują na WPU i mają wpływ na kształt tej uczelni. Właśnie w związku z tym spotkaniem, naszą delegację czekała olbrzymia niespodzianka. Zostali zaproszeni przez Faustynę Kepea, absolwentkę kierunku Informatyka we WSIiZ, do jej rodzinnego domu w miejscowości Riwi Village w prowincji Southern Highlands. Poznali jej pradziadka, dziadków i całą rodzinę, a przede wszystkim spotkali się z wielką wdzięcznością za to, że Faustyna miała możliwość zdobycia wyższego wykształcenia. To chyba pierwszy tego typu przypadek odwiedzin domu rodzinnego absolwentki WSIiZ praktycznie na drugim końcu świata.
Rektor WSIiZ zażartował: Po tym co się wydarzyło, musimy chyba rozszerzyć formułę naszej prowadzonej od dwóch lat akcji – „Rektorska kawa z absolwentem”, bądź nawet rozpocząć nową akcję: „Dookoła świata szlakiem domostw absolwentów WSIiZ”.
Bardzo ciekawa, a jednocześnie ważna jest panująca w tym kraju zasada, którą wyjaśnił prof. Szocik: W Papui-Nowej Gwinei często bywa tak, że cała wioska deleguje osobę, która ma pójść na studia, cała wioska zrzuca się na studia dla tej osoby. Później ta osoba jest zobowiązana odwdzięczyć się, dlatego po studiach za granicą wraca do siebie, do swojej rodzinnej wioski i społeczności, która jest jednocześnie bardzo dumna z osiągnięć ich absolwenta.
Przed Papuą-Nową Gwineą jeszcze wiele wyzwań: niska scholaryzacja (przede wszystkim na poziomie szkolnictwa wyższego), słaba infrastruktura drogowa i informatyczna, częste przerwy w dostawach prądu, etc. Ale zarówno rząd, jak i coraz większa liczba obywateli tego państwa, zdaje sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma wyższe wykształcenie. Dlatego uczelnie, takie jak Western Pacific University, będą pełnić fundamentalną rolę w procesach modernizacyjnych tego niezwykłego krajoznawczo i kulturowo kraju.