Międzynarodowe grono ekspertów dyskutowało na temat nowych egzaminów telc i trendów w nauczaniu języków obcych. Konferencję zorganizowało Centrum Egzaminacyjne telc w Rzeszowie, które działa od 15 lat przy WSIiZ.

Konferencja odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ. Celem spotkania była wymiana doświadczeń na temat nowych egzaminów i trendów w nauczaniu języków obcych oraz integracja przedstawicieli instytucji członkowskich i uczelni realizujących egzaminy telc za pośrednictwem Centrum Egzaminacyjnego telc Rzeszów, które działa przy WSIiZ.

Nowość – egzamin z polskiego

– Oferujemy egzaminy z 11 języków obcych w 20 krajach całego świata, głównie w Europie. Nowość to egzamin z języka polskiego, który pomogli opracować trenerzy i egzaminatorzy z Polski, głównie z Rzeszowa – zdradza dr Sibylle Plassmann, zastępca dyrektora telc GmbH Frankfurt.

Ten egzamin to odpowiedź na potrzeby studentów obcokrajowców, których coraz więcej uczy się w Polsce, w tym w WSIiZ. Został opracowany również z myślą o polskich emigrantach.

Wielojęzyczność i język branżowy
– Deklaracja Bolońska kładzie nacisk na wielojęzyczność. Uczelnie mają zachęcać studentów do nauki kilku języków i rozwijania umiejętności interkulturowych, co umożliwia WSIiZ. Znajomość kilku języków jest warunkiem koniecznym na europejskim rynku pracy – podkreśla Roman Wisz, dyrektor Centrum Języków Obcych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – Dla pracodawców biegła znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest najważniejszą cecha profilu kandydata.

Magdalena Motyl z CJO WSIiZ, trener szkoleń dla egzaminatorów telc dodaje, że nadal wiodącym językiem jest angielski, tuż za nim niemiecki. – Coraz ważniejsza jest branżowa, specjalistyczna znajomość języka obcego. Pracodawcy poszukują takich specjalistów – mówi Magdalena Motyl – Nowością jest tzw. blended learning, wykorzystywanie w nauce nowoczesnych technologii, np. platformy blackboard i specjalnie opracowanych programów multimedialnych.

Wysoka ocena rzeszowskiego centrum telc
Centrum Egzaminacyjne telc w Rzeszowie jest licencjonowaną instytucją partnerską telc GmbH Frankfurt i posiada akredytację na oferowanie i organizowanie w Polsce egzaminów językowych telc, wydawanie sublicencji telc, organizowanie seminariów dla egzaminatorów telc. – Przeprowadzamy sesje egzaminacyjne dla studentów WSIiZ i około 90 uczelni i instytucji edukacyjnych z Polski. Do tej pory ponad 50 tys. osób otrzymało certyfikaty telc – informuje Roman Wisz.

– 15-letnia współpraca z ośrodkiem w Rzeszowie układa się perfekcyjnie. Wysoki standard, kompetentni trenerzy i egzaminatorzy na wysokim poziomie. To prawdziwe partnerstwo – ocenia dr Sibylle Plassmann z telc GmbH Frankfurt.

Centrum organizuje seminaria szkoleniowe dla egzaminatorów telc z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Egzaminy są opracowywane i administrowane przez instytucję non profit telc, która jest członkiem Association of Language Testers in Europe. System egzaminacyjny został opracowany w odniesieniu do Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Telc GmbH jest wyłącznym partnerem rządu Niemiec w zakresie testów językowych, które kończą kursy integracyjne dla imigrantów. Certyfikaty telc są oficjalnie uznawane za dowód znajomości języka np. przy ubieganiu się o obywatelstwo lub pracę także w Austrii i Szwajcarii. W Europie egzaminy telc są m.in. częścią państwowego systemu szkolnictwa (Węgry, Hiszpania), mają akredytację instytucji rządowych i są honorowane przez Izby Handlu i Przemysłu (Niemcy, Francja).

W Polsce egzaminy są uznawane przez: MSWiA, MEN oraz MNiSW. Są uznawane w procesie kwalifikacyjnym dla pracowników służby cywilnej i stanowią podstawę do zwolnienia z egzaminu doktorskiego w zakresie nowożytnego języka obcego. Egzaminy obejmują tematykę z dziedzin życia codziennego oraz zawodowego i ukierunkowane są na sprawdzenie umiejętności komunikowania się. Więcej informacji: http://telc.net.pl/