18 listopada 2009 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się spotkanie, upamiętniające obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

To wspólna inicjatywa amerykańskiej „Ewing Kaufman Foundation” i brytyjskiej „Make Your Mark Campaign.

– W krajach zaawansowanych ekonomicznie, 40 proc. osób aktywnych zawodowo na różnych etapach życia zakłada własne firmy – tłumaczą koordynatorzy obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w WSIiZ – Jeśli te trendy zmian się utrzymają, to spodziewać się możemy, że 50% dzisiejszych uczniów będzie myślało o własnych firmach.

Myśleć, to oczywiście jedno… Ale żeby wystartować w biznesie nie wystarczą już – tak jak kiedyś – dobre chęci i entuzjazm. Potrzebna jest również fachowa wiedza o tym, jak i gdzie szukać swojej szansy w biznesie, zdobywać na niego fundusze i wreszcie – jak utrzymać się na rynku…

I właśnie uświadamianiu, i wyjaśnianiu m.in. tych zagadnień, poświęcony będzie Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.
Integralną częścią święta przedsiębiorczości była debata pod tytułem „Czynniki sukcesu w biznesie”. – Chciałbym, byście podzielili się Panowie z naszymi studentami swoimi doświadczeniami i tajnikami, które pozwoliły Wam osiągnąć sukces – rozpoczął debatę dr Tomasz Soliński z Instytutu Gospodarki WSIiZ. Przytoczył badania GUS-u, wegłóg których na 1000 osób tylko jedna zrobi błyskotliwą karierę, a zaledwie 50 będzie dostatnio żyć do końca życia za pieniądze zarobione na swoim biznesie. Ale… o tym, jak te prognozy zmienić, rozmawiali:

1. Jarosław Teper – Prezes Zarządu firm: ESTHETIC PHARMA oraz TEPER Sp. z o.o.
2. dr inż. Arkadiusz Rymut – Właściciel firmy New Portable Devices
3. Rafał Lorenc – Prezes Zarządu firm: Grupa Transportowa Podkarpacie Sp. z o.o., IMPULS, LOSTAR, LORENC.
4. Marek Gawle – Właściciel firmy Studio Gawle

Przedsiębiorcy radzili młodzieży, by przede wszystkim się nie bać, ale odważnie angażować się w swój pomysł. Radzili też, by nie zrażali się pierwszymi porażkami, bo te zdarzają się także ludziom sukcesu.

„W dzisiejszym, coraz bardziej współzależnym świecie, nowe, przedsiębiorcze idee mogą rodzić się wszędzie – ale by naprawdę kwitnąć muszą być wspierane. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości zwrócił uwagę na to, jak pomysły młodych ludzi mogą przyczynić się do rozwoju ekonomicznego w globalnej skali i dać im narzędzia, by te idee wdrożyć w praktykę” – tłumaczą koordynatorzy obchodów „Tygodnia…”.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości obchodzono w WSIiZ już po raz drugi. I nie ostatni.