20 września 2024 roku Rada Naukowa Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego nadała Teresie Mroczek z Katedry Sztucznej Inteligencji, stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.

Doktor hab. inż. Teresa Mroczek otrzymała stopień doktora habilitowanego za cykl publikacji powiązanych tematycznie, dotyczących: rozwoju metod eksploracji danych niekompletnych oraz rozwoju metod dyskretyzacji danych numerycznych. Recenzentami pracy byli: dr hab. inż. Piotr Lipiński, prof. PŁ, Politechnika Łódzka, dr hab. inż. Zbigniew Zieliński, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, prof. dr hab. Dominik Ślęzak, Uniwersytet Warszawski, prof. dr hab. inż. Tomasz Szmuc, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Doktor hab. inż. Teresa Mroczek jest zastępcą Kierownika Katedry Sztucznej Inteligencji. Prowadzi badania w dziedzinie drążenia danych, odkrywania wiedzy w bazach danych, inteligentnej analizy eksploracyjnej danych, uczenia maszynowego, systemów ekspertowych. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 60 oryginalnych prac naukowych, w tym: artykuły w czasopismach, monografiach, materiałach konferencyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym; recenzje naukowe prac opublikowanych na konferencjach międzynarodowych oraz redakcje naukowe monografii. Twórca zaawansowanego oprogramowania do analizy danych metodami nadzorowanego uczenia maszynowego (BeliefSEEKER, NukleiSEEKER) oraz rozwiązań dla biznesu. Uczestniczyła w projektach naukowych finansowanych z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz środków unijnych.