Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przyłącza się do świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Zachęcamy do obejrzenia wykładu pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano?” prof. Jerzego Bralczyka oraz zapoznania się z najnowszą publikacją wydawnictwa CC PRESS pt. „Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka”.
Celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej. Statystyki wskazują, że od 1950 roku zostało zapomnianych około 250 z 6 tysięcy języków świata. Głównymi przyczynami tego zjawiska są migracje społeczne, wymieranie narodów oraz nadużywanie wyrazów obcojęzycznych.
W ramach Dnia Języka Ojczystego zachęcamy do przeczytania książki pt. „Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka”, autorstwa Daniela Tammeta – autystycznego geniusza, który zabiera czytelnika w podróż po tajemnicach języka i pokazuje, jak działa jego niezwykły umysł. Zapraszamy również do obejrzenia wykładu prof. Jerzego Bralczyka. W czasie wykładu prof. Bralczyk przedstawił różne aspekty poprawności językowej oraz opowiedział, w jaki sposób podtrzymać uwagę słuchaczy, jak sprawić, aby wszyscy chcieli nas słuchać i co zrobić, by brzmieć wiarygodnie. Spotkanie pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano?” było ostatnią prelekcją zrealizowaną w ramach I edycji cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Do tej pory ten wykład został odtworzony (tylko na YouTube) ponad 7,6 mln razy!
Cykl „Wielkie Pytania w Nauce” realizowany jest przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania od 2016 roku. WSIiZ popularyzuje naukę także w ramach cyklu „W labiryncie świata” oraz projektu „Przybij piątkę nauce”. Do relacji z wykładów organizowanych przez uczelnię można wrócić w każdej chwili dzięki specjalnej filmowej Playliście, a dla tych, którzy wolą wersję audio, przygotowane zostały podcasty na Spotify oraz SoundCloud.