Warsztaty, spotkania i prezentacje wypełnią program Dnia Australii, który odbędzie się 26 stycznia w Klubie Akademickim IQ. Święto jest obchodzone w Australii w celu celebracji kulturowej różnorodności i upamiętnienia historycznych wydarzeń, które ukształtowały ten kontynent, chodzi o rocznicę przybycia pierwszej floty brytyjskich statków do Port Jackson w 1788 roku.

Podczas Dnia Australii Narodowa Rada Australii (NADC) podkreśla znaczenie pamięci o tych, którzy przyczynili się do rozwoju i kształtu współczesnej Australii. Jednak dla rdzennych mieszkańców, Aborygenów, 26 stycznia jest przypomnieniem o bólu i prześladowaniach, które rozpoczęły się wraz z nadejściem kolonizatorów. Dla nich to Dzień Inwazji, okazja do wyrażania sprzeciwu wobec nierówności społecznych.

W Australii ten dzień świętowany jest z rozmachem – od hucznych parad, poprzez koncerty, po tradycyjne grillowanie, cieszące się popularnością w ciepłym styczniu. Wielu Australijczyków spotyka się ze znajomymi, ciesząc się wolnym czasem i uczestnicząc w lokalnych imprezach. Dzień ten kończy się spektakularnymi pokazami sztucznych ogni w wielu miastach.

Jak informują członkowie Koła Naukowego HUMANUS Dzień Australii w Klubie IQ będzie łączył zabawę z edukacją i refleksją: Chcemy zbliżyć naszą społeczność akademicką do bogatej kultury australijskiej oraz zrozumieć jej złożoną historię – mówi dr Paula Wieczorek, opiekunka Koła.

Program wydarzenia:

🕙 10.00 – Powitanie gości

🕥 10.30 – Warsztaty „Aussie Culture and Slang”

Poznajcie australijską kulturę i język na interaktywnych warsztatach z dr Paulą Wieczorek.

🕛 12.00 – Spotkanie z gośćmi z Australii

Nie przegapcie okazji spotkania z naszymi wyjątkowymi gośćmi z Australii. Posłuchajcie ich historii, zadajcie pytania i czerpcie inspiracje z ich doświadczeń!

🕜 13.30 – Poznaj Australię – prezentacje studentów

Odkryjcie Australię oczami innych studentów. Przekonajcie się, jakie ciekawostki i historie kryją się za obrazem tego fascynującego kontynentu!