Dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ, otrzymał stypendium Dekaban-Liddle Senior Fellowship w Adam Smith Business School na Uniwersytecie w Glasgow na rok akademicki 2024-25. Prof. Pater będzie współpracował w ramach projektu pt. „Skutki napływu ukraińskich uchodźców na polskie lokalne rynki pracy z wykorzystaniem danych administracyjnych i internetowych”.

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała napływ uchodźców do Polski na dużą skalę. Celem projektu jest oszacowanie tego wpływu na polski rynek pracy, koncentrując się na wynagrodzeniach i wolnych miejscach pracy oferowanych przez polskie przedsiębiorstwa, niedopasowaniach występujących na rynku pracy i lukach umiejętności oraz lokalnych stopach bezrobocia wśród pracowników polskich i ukraińskich.

Aby ustalić związek przyczynowy, wykorzystane zostanie zróżnicowanie geograficzne w napływie pracowników ukraińskich do Polski oraz estymatory typu difference-in-differences, które pozwolą porównać ewolucję sytuacji uchodźców i pozostałych pracowników przed kryzysem migracyjnym i w jego trakcie.

Naturalny eksperyment zostanie połączony ze szczegółowymi danymi administracyjnymi dotyczącymi ofert pracy i populacji bezrobotnych z publicznych służb zatrudnienia, internetowymi ofertami pracy oraz danymi dotyczącymi ubezpieczenia społecznego pracowników. Celem będzie wiarygodne i przyczynowo-skutkowe oszacowanie napływu uchodźców zarówno w zakresie dynamiki popytu, jak i podaży pracy w Polsce. Dane zostaną połączone z wiedzą specjalistyczną dotyczącą rynku pracy pracowników Urban Big Data Center (UBDC) Uniwersytetu w Glasgow. UBDC ma znaczne doświadczenie we wnioskowaniu na podstawie dużych zbiorów danych, szczególnie tych związanych z zatrudnieniem (np. Adzuna) i stosowaniu rygorystycznych metodologii mikroekonometrycznych, niezbędnych do wnioskowania przyczynowo-skutkowego. Projekt będzie nadzorowany przez prof. Graeme Roy, profesora ekonomii i dziekana ds. zaangażowania zewnętrznego i zakłada ścisłą współpracę z dr. Samem Grantem, pracownikiem naukowym zajmującym się analizą rynku pracy w UBDC – wyjaśnia dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ, Kierownik Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Poza badaniami nad wpływem uchodźców z Ukrainy na lokalne rynki pracy, prof. Pater poprowadzi seminarium dotyczące badań popytu na pracę w oparciu o dane internetowe.