Grupa studentów Filologii angielskiej wyjechała na 2 tygodniowy obóz językowy organizowany przez Liaoning Normal University. W ramach programu studenci biorą udział nie tylko w intensywnym kursie języka chińskiego, ale także poznają kulturę i sztukę Chin. Po ogłoszeniu informacji o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wznowiła intensywną wymianę z partnerami z Chin po 3 latach zawieszenia wynikającego z ogólnoświatowej pandemii.

Studenci poznają kulturę i sztukę Chin m.in. poprzez uczestnictwo w warsztatach dotyczących chińskiej sztuki ludowej oraz chińskich sztuk walki (Tai Chi Kung Fu Fan). Uczestnicy obozu poznają Państwo Środka również poprzez zwiedzanie muzeów oraz miejscowości i obiektów o znaczeniu historycznym. Współorganizatorem przedsięwzięcia z ramienia Uczelni jest wykładowca Zakładu Filologii angielskiej WSIiZmgr Qinghua Zhang – Żyradzka.

Po długim okresie przerwy pandemicznej od września 2023 roku Uczelnia wznawia również wymianę z Anshan Normal University. Studenci spędzą cały semestr zimowy 2023/2024 w Chinach w ramach umowy partnerskiej pomiędzy WSIiZ, a Anshan University. Dzięki pobytowi na wymianie, część studentów będzie miała możliwość uzyskania indywidualnego stypendium rządu chińskiego pozwalającego na kontynuację studiów w Chinach przez kolejne dwa lata, a co za tym idzie propozycję pracy zawodowej np. w Szanghaju.

W dobie tak szybko rosnącej roli Chin w obszarze kultury i gospodarki światowej, poszerzanie swojej wiedzy i kompetencji z języka chińskiego, zwiększa atrakcyjność naszych absolwentów na rynku pracy. Specjalizacja tłumaczeniowa z językiem chińskim na kierunku Filologia angielska WSIiZ gwarantuje sukces zawodowy, tym bardziej, że oferta obejmuje więcej niż jeden, popularny język obcy. Wyniki badań rynkowych potwierdzają, że osoby znające ten język osiągają najwyższe wynagrodzenie wśród pracowników znających języki obce. Jest to jednym z kolejnych powodów, dlaczego realizacja tzw. „ścieżki chińskiej” na kierunku Filologia angielska WSIiZ cieszy się od wielu już lat tak dużym zainteresowaniem.

Zdjęcia z poprzednich wizyt studentów WSIiZ w Chinach: