Stworzenie innowacyjnej koncepcji wyszukiwarki, która pozwoli użytkownikom na łatwe i dokładne znalezienie szkoły, placówki oświatowej lub kierunku studiów, które najlepiej odpowiada ich indywidualnym potrzebom; rozwiązanie technologiczne, które jednoczy społeczności, chroni dziką przyrodę oraz zapewnia bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, czy opracowanie aplikacji mobilnej, która pomoże kierowcom w poruszaniu się po robotach drogowych i placach budowy w mieście– to przykłady zadań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy dziewiątej edycji największego hackathonu w Europie. W wydarzeniu wzięło udział 67 studentów WSIiZ. Do finału zakwalifikował się zespół o nazwie „MYWIG”.

W hackathonie wzięło udział ponad 300 zespołów, do finału zakwalifikował się zespół z WSIiZ pod nazwą „MYWIG” w składzie: Igor Markiv, absolwent kierunku Informatyka i ekonometria; Maria Siamenchyk, studentka kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz Yaroslav Oleshkevych, absolwent kierunku Logistyka, obecnie stażysta Katedry Logistyki i Inżynierii Procesowej we WSIiZ. Grupa realizowała zadanie Financzeska.

Zadanie wymagało zaprojektowanie ChatBot’a Financzeska opartego na Sztucznej Inteligencji, który będzie pełnić zasady wymienione przez organizatorów. ChatBot to aplikacja webowa, której rolą jest wchodzenie w interakcję z użytkownikiem przy pomocy zrozumiałego dla niego języka. Sterujemy nim za pomocą rozmowy, a on z kolei podaje nam odpowiednie informacje. Jest naszym cyfrowym konsultantem, z którym możemy porozmawiać, uzyskać informacje. ChatBot dostępny był przez stronę internetową oparty na modelu SI LLaMa 2.0. Sztuczna Inteligencja została wyszkolona na podstawie danych zawartych w otwartym dostępie na stronach internetowych m.in. Ministerstwa Finansów – mówi Yaroslav Oleshkevych.

Nad ciekawym projektem pracował też zespół „Friday_After_Deploy” do którego należeli: Konrad Jakielaszek, Sebastian Pociask, Patryk Hachamowski, Mikołaj Lemański i Andrzej Gębus. Podjęliśmy się wyzwania GWIZD, które polegało na utworzeniu aplikacji powiadamiającej mieszkańców miasta o dzikich zwierzętach w okolicy. Nasz projekt był napisany z użyciem technologii: Back-end: C# ASP.NET Core Web API, Front-end: ReactJS, Baza danych: MS SQL. Główne funkcje aplikacji to szybkie zgłaszanie znalezionego lub zaginionego zwierzęcia w zaledwie kilku prostych krokach. Wystarczy dodanie zdjęcia, podanie imienia oraz numeru telefonu. Nasza aplikacja umożliwiała oznaczenie dokładnej lokalizacji, co może poinformować i przestrzec inne osoby przed trafieniem na dzikie zwierzę lub posłuży do poinformowania odpowiednich służb o takim wydarzeniu – opisuje Konrad Jakielaszek, programista WSIiZ.

Przekrój uczestników hackathonu HackYeah był bardzo szeroki, począwszy od nowicjuszy po doświadczone zespoły, regularnie startujące w różnych hackathonach. Większość studentów WSIiZ brało udział w tego typu wydarzeniu po raz pierwszy. Tym bardziej zakwalifikowanie się do części finałowej, jednego z naszych debiutujących zespołów jest bardzo dużym osiągnięciem, które jest bardzo dobrą prognozą na przyszłość – mówi Agnieszka Cieśla, Kierownik Biura Karier WSIiZ.

Konkurencja była naprawdę duża, uczestnicy walczyli o wysokie nagrody przekraczające kwotę 520.000 zł. Wydarzenie to dawało wiele innych korzyści m.in. możliwość konsultacji swoich pomysłów biznesowych z mentorami i praktykami z branży technologicznych, a także nawiązanie kontaktów z wieloma firmami tam obecnymi.

Hackathon HackYeah

To wyjątkowy hackaton dla pasjonatów programowania, projektowania i innowacji. Podczas 24-godzinnego wydarzenia uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności, tworząc innowacyjne rozwiązania, które mają potencjał zmienić świat. HackYeah to nie tylko konkurs, ale także okazja do spotkania i nawiązania kontaktów z osobami o podobnych poglądach, poznania nowych technologii i zdobycia cennego doświadczenia w środowisku pełnym wsparcia i współpracy. Dzięki nagrodom, mentoringowi i możliwości zaprezentowania się inwestorom HackYeah to idealna platforma do przeniesienia swoich pomysłów na wyższy poziom.

HackYeah 2023 powered by GovTech był dziewiątą edycją największego stacjonarnego hackathonu w Europie. WSIiZ został partnerem akademickim tegorocznej edycji. Dochód z biletów został przekazany fundacji Hakersi, która wspiera rozwój technologiczny dzieci wykluczonych cyfrowo.