Dyskusja dotycząca ekonomii społecznej, zielonej przedsiębiorczości i CSR oraz podkreślenie znaczenia łączenia działań społecznych i gospodarczych w rozwoju lokalnych społeczności – to tematy spotkanie w ramach projektu „Społeczna równowaga”. Spotkanie odbyło się 11 grudnia br. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Spotkanie dotyczące projektu „Społeczna równowaga”, realizowane było przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Wydarzenie otworzyli Prorektor ds. Nauczania, dr Barbara Przywara oraz Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, dr hab. Konrad Szocik, prof. WSIiZ, którzy podkreślili kluczowe znaczenie edukacji i praktycznego kształcenia w budowaniu świadomości i zaangażowania młodych ludzi w działania na rzecz harmonijnego rozwoju społeczności lokalnych oraz zrównoważonego rozwoju.
Podczas wydarzenia odbył się panel dyskusyjny z udziałem Gabrieli Bilikiewicz – prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego, Małgorzaty Kotowskiej z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie oraz mgra inż. Marcina Marcinkowskiego, prezesa spółki non profit Open. Panel moderowany był przez Sławomira Siezieniewskiego, dziennikarza TVP i Radia Gdańsk.
Poruszano tematy:
- znaczenie ekonomii społecznej w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla społeczności lokalnych,
- przykłady projektów i działań wspierających przedsiębiorczość społeczną,
- możliwości zaangażowania pracowników w działania wspierające lokalny rozwój i politykę społeczną.
Celem projektu „Społeczna równowaga” jest m.in. promowanie pozytywnych postaw wobec ekonomii społecznej oraz wspieranie inicjatyw, które łączą cele społeczne z działalnością gospodarczą. Najważniejszym aspektem jest upowszechnianie wiedzy o ekonomii społecznej, poprzez realizowanie działań edukacyjnych, w tym debaty o przedsiębiorczości społecznej i włączenia w przedsiębiorczość oraz innowacyjność różnych grup społecznych, głównie wykluczonych i mniejszości.
Z ramienia WSIiZ spotkanie współorganizowane było przez Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości – mgr Michalinę Mróz.