30 stycznia o godz. 18:00 w Klubie Akademickim IQ odbędzie się Rozkolada – inaczej ostatnie kolędowanie, zakończenie okresu świątecznego. Podczas wydarzenia wystąpi ukraińska grupa obrzędowa Berehynie działająca w Rzeszowie, a także dwie grupy ukraińskich dzieci z jasełkami.

Berehynie tworzą śpiewające artystki z Ukrainy, które podtrzymują ukraińskie tradycje związane z różnymi obrzędami, świętami. Prowadzą także warsztaty z ludowego, ukraińskiego rękodzieła. Ich twórczość nie tylko daje otuchę uchodźcom, ale także przybliża kulturę naddnieprzańskiego kraju Polakom.

Na scenie pojawią się też dzieci w minie przeglądzie jasełek. Wertep, czyli pewien rodzaj jasełek ma w Ukrainie długie tradycje i oryginalny koloryt. Berhynie dały się już nie raz poznać na scenie IQ CLUB i innych regionalnych scenach jako znakomite admiratorki i propagatorki ukraińskiego folkloru. Warto zobaczyć, warto posłuchać, warto jeszcze poczuć atmosferę świąt w takim zbliżeniu kultur – mówi dr Łukasz Błąd, dyrektor artystyczny IQ Club.