W ramach Dnia Nauki Polskiej zachęcamy do obejrzenia wykładów otwartych, które odbywają się w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”. Dzień Nauki Polskiej jest polskim świętem państwowym obchodzonym 19 lutego, które zostało poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy.

Celem cyklu jest inspirowanie wszystkich, którzy kochają naukę dokonaniami wybitnych polskich badaczy oraz wzmocnienie zainteresowania naukowymi metodami poznawania rzeczywistości. W ramach projektu uczelnia udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu wykładów i spotkań otwartych zrealizowanych przez WSIiZ z udziałem wybitnych autorytetów świata nauki.

Z filmów udostępnionych w ramach cyklu, dużym zainteresowaniem cieszy się wykład pt. „Klimat się zmienia czy i my nie musimy się zmienić?” wygłoszony przez dra Tomasza Rożka. Do tej pory film obejrzano prawie 5 tysięcy razy. Wśród słuchaczy cyklu popularny jest również wykład pt. „Bioróżnorodność i dzikie rośliny jadalne” wygłoszony przez dr hab. Łukasza Łuczaja. Film został wyświetlony ponad 3 tysiące razy. Czołówkę zamyka wykład dr hab. Aleksandra Halla, prof. WSIiZ pt. „Zawirusowana demokracja” – film obejrzało prawie 3 tysiące internautów. Wartymi uwagi są także wykłady „Paradoksy ochrony zabytków w Polsce” prof. Stanisława Waltosia – wyświetlony ponad 2 tysiące razy, „Czy wiesz co jesz?” Katarzyny Bosackiej – wyświetlony prawie 2 tysiące razy oraz wykład prof. dr hab. Piotra Sztompki pt. „Kryzys wiarygodności”. Ten film obejrzało ponad półtora tysiąca internautów. Zainteresowanie wielu słuchaczy wzbudził również wykład Pauliny Jurkowskiej-Pudełko pt. „Kebab z Koszatki. Życie codzienne w Pompejach”.

Do tej pory Gośćmi wykładów byli między innymi wybitni przedstawiciele świata nauki, a wśród nich: prof. dr hab. Piotr Sztompka, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, dr hab. Aleksander Hall, dr hab. Łukasz Łuczaj, a także uznani popularyzatorzy nauki: dr Tomasz Rożek, czy dr Łukasz Lamża. Wszystkie spotkania zostały pogrupowane w bloki tematyczne, ułatwiające wyszukiwanie pożądanych treści z obszaru nauk ścisłych, humanistycznych, społecznych, medycznych, a także zagadnień z obszaru kultury i sztuki.

Relacje ze wszystkich wykładów otwartych zrealizowanych w ramach cyklu „Przybij Piątkę Nauce” dostępne są TUTAJ.

O cyklu „Przybij piątkę nauce”

Cykl „Przybij piątkę nauce” zapoczątkowany został w 2020 r. – wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli prowadzącym nauczanie zdalne, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępniła bezpłatnie część uczelnianych zasobów filmowych i dźwiękowych. Do dyspozycji nauczycieli przekazano wówczas materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z blisko 50 wykładów i spotkań otwartych zrealizowanych między innymi w ramach projektów: „Wielkie Pytania w Nauce” i w „Labiryncie świata”. Ze względu na duże zainteresowanie projektem, do tej pory zrealizowane zostały III edycje cyklu „Przybij piątkę nauce”. Spotkania organizowane są w formie on-line, w każdą trzecią środę miesiąca.