Książka pt. „Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu” autorstwa Kevina Petera Handa (tłum. Zuzanna Lamża) otrzymała nagrodę główną w konkursie „Mądra Książka Roku 2022”. Wydawcą książki jest Copernicus Center Press, którego współzałożycielem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Konkurs „Mądra Książka Roku” ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. W tym roku odbyła się ósma edycja wydarzenia. Publikacja wydana przez Copernicus Center Press, autorstwa Kevina Petera Handa pt. „Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu” otrzymała nagrodę główną. Nagroda została przyznana przez Jury w składzie: prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).

O czym opowiada książka pt. „Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu”?

„Być może nie ma we wszechświecie nikogo poza nami. Być może powstanie życia jest trudne, a samo życie – rzadkie. A może odległe planety, księżyce i gwiazdy tętnią życiem, którego wciąż jeszcze nie odkryliśmy? Pod skorupami niewielkich, pokrytych lodem księżyców Jowisza i Saturna znajdują się ogromne oceany, istniejące prawdopodobnie równie długo jak nasza planeta. Czy kryją w sobie jakieś formy życia? Z tej książki dowiemy się, jak nauka poszukuje odpowiedzi na to ekscytujące pytanie. Kevin Peter Hand, jeden z czołowych naukowców NASA, prowadzi pionierskie badania, które zawiodły go w najróżniejsze zakątki naszego globu. W tej pasjonującej opowieści łączy wiedzę z zakresu planetologii i biologii, aby wyjaśnić, skąd wiemy, że na Europie, Tytanie czy Enceladusie istnieją oceany, i jak zbadać panujące tam warunki”.

Pozaziemskie oceany to opowieść o sile nauki i pomysłowości naukowców, którzy stopniowo odkrywają morza i oceany na planetach i księżycach Układu Słonecznego. Dawne sny o pozaziemskim życiu na powierzchni Marsa czy Wenus mogą być już historią science-fiction. Teraz nasza wyobraźnia kieruje się dalej, ku księżycom krążącym wokół gazowych olbrzymów, których podpowierzchniowe oceany postrzegamy jako głównych kandydatów do goszczenia nieziemskiego życia. Czy rzeczywiście coś tam jest?

Więcej informacji o książce znajduje się na stronie www.ccpress.pl.

Wyróżnienie dla czterech publikacji

Spośród 15-stu nominowanych pozycji Jury nagrodziło 4 publikacje:

• nagroda główna „Mądra Książka Roku 2022” – Kevin Peter Hand, Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu, tłum. Zuzanna Lamża, Wydawnictwo Copernicus Center Press;
  • nagroda główna dla książki dla dzieci „Mądra Książka Roku 2022 dla dzieci” – Łucja Malec-Kornajew, Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, ilustr. Aleksandra Gołębiewska, Wydawnictwo Znak Emotikon;
  • nagroda społeczności akademickiej UJ – Brian Hare, Vanessa Woods, Przetrwają najżyczliwsi. Jak ewolucja wyjaśnia istotę człowieczeństwa?, tłum. Kasper Kalinowski, Wydawnictwo Copernicus Center Press;
  • nagroda internautów i czytelników „Gazety Wyborczej” – Łucja Malec-Kornajew, Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, ilustr. Aleksandra Gołębiewska, Wydawnictwo Znak Emotikon.