Na łamach czasopisma “Pharmaceutics” ukazał się artykuł autorstwa prof. dr hab. inż. Marcina Sobczaka i mgr Martyny Zagórskiej-Dziok z Katedry Technologii Produktów Kosmetycznych i Farmaceutycznych WSIiZ. Autorzy podejmują próbę oceny możliwości zastosowania biomateriałów hydrożelowych jako nośników substancji leczniczych w leczeniu najczęstszych chorób skóry.
W artykule zostały przedstawione główne koncepcje projektowania i syntezy hydrożeli, mechanizmy ich działania oraz potencjalne zastosowanie tych biomateriałów we współczesnej dermatologii oraz kosmetologii. Autorzy zwracają uwagę na wiele cech hydrożeli, które dają im znaczną przewagę nad innymi formami preparatów stosowanych w leczeniu schorzeń skórnych.
„Te biomateriały, ze względu na ich duży potencjał pęcznienia, mają podobny stopień elastyczności do tkanek naturalnych i mogą ulegać zmianom fazowym w odpowiedzi na różne rodzaje bodźców, zarówno fizycznych jak i chemicznych. Co więcej, uwalnianie substancji terapeutycznych ze struktur hydrożelowych można aktywować w dowolnym momencie. Następuje to przez zmiany temperatury, lokalną wartości pH, bodźce fizyczne, a także obecność różnych związków chemicznych. Istnieje również wiele możliwości manipulowania zarówno wielkością porów, jak i właściwościami powierzchniowymi hydrożeli. Stosuje się je w celu zapewnienia odpowiedniej i kontrolowanej kinetyki uwalniania leków, a także uzyskania hydrożeli o pożądanych właściwościach mechanicznych” – mówi mgr Martyna Zagórska-Dziok.
Artykuł przedstawia szeroki zakres korzyści związanych z zastosowaniem hydrożeli w celu przyśpieszenia gojenia się różnego rodzaju ran, także tych powstających w trakcie zabiegów kosmetycznych czy dermatologicznych.
Artykuł można przeczytać TUTAJ