Najnowsza książka dr. Halla ukazuje ewolucję prawicy we Francji na przestrzeni lat. Autor próbuje wyjaśnić motywy postępowania francuskich polityków – od Mitteranda począwszy, na prezydenturze Sarkozy’ego skończywszy. Po spotkaniach z Autorem w Warszawie, czy Gdańsku, przyszedł czas na Rzeszów.

Dyskusję o najnowszej książce dr. Halla poprzedziło wręczenie dyplomów stypendystom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uhonorowani zostali także studenci, którzy najbardziej angażują się w działalność Kół Naukowych WSIiZ. – Życzę wam, aby dzisiejszy sukces zapowiedział kolejne.- gratulował nagrodzonym Rektor prof. Tadeusz Pomianek.

W dalszej części spotkania o „Historii francuskiej prawicy 1981-2007” z Autorem dyskutowali m.in. Prorektor ds. Nauki prof. Jerzy Chłopecki oraz prof. Roman Kuźniar – dyplomata i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku profesorowie podzielili się swoimi wrażeniami po lekturze książki. – Pozory mylą jeśli chodzi o tą książkę. Jest tam sporo o prawicy, ale jest to w istocie historia czasu V Republiki. – mówił prof. Kuźniar. – Zachęcam, żeby sięgnąć po „Historię francuskiej prawicy…”, bo na pewno przyniesie to dobre efekty. Będą państwo o wiele bardziej politycznie mądrzejsi, pozwala ona zrozumieć mechanizmy polityczne. – przekonywał prof. Kuźniar. Dyskusja toczyła się nie tylko wokół Francji. W dalszej części spotkania zostały poruszone także kwestie polskiej sceny politycznej i systemu politycznego. – Chciałbym, aby polski wyborca był tak samo wymagający jak francuski. – mówił dr Aleksander Hall. Autor zdradził też swoje plany co do kolejnych publikacji. – Do wakacji mam zamiar skończyć książkę o ostatnim 20-leciu z historii Polski. Nie będzie miała ona charakteru podręcznika. Będzie bardziej osobista, bo zupełnie inaczej pisze się z perspektywy aktora i uczestnika tamtych wydarzeń.- zapowiadał dr Aleksander Hall.

Spotkanie w Klubie Akademickim zakończyła degustacja win i serów, która dopełniła francuskiego klimatu.