Jak wygląda współczesna polszczyzna, co jest w niej poprawne a co nie, oraz jak język polski może wyglądać w przyszłości? Rozważania o języku, którym posługujemy się każdego dnia, snuć będą prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk podczas spotkania pt. „O współczesności i przyszłości języka polskiego”, które odbędzie się w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”.

Język jest tym, co łączy ludzi – podkreśla prof. Jerzy Bralczyk. A prof. Jan Miodek dodaje, że choć używamy języka polskiego codziennie, to często mamy wątpliwości  co do poprawności konkretnych wyrażeń lub odmiany. O współczesnej polszczyźnie oraz jej przemianach ci dwaj wybitni językoznawcy opowiedzą już niedługo!

Spotkanie pt. „O współczesności i przyszłości języka polskiego” odbędzie się 24 kwietnia br. w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17:00, które poprowadzi publicysta „Tygodnika Powszechnego” red. Wojciech Bonowicz. Warunkiem udziału w wydarzeniu będzie przekazanie organizatorom przy wejściu na teren Filharmonii biletu wstępu.

Sprawdź dostępność!

Kilka słów o prelegentach:

prof. Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki.

Od wielu lat wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi działalność popularyzatorską w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Jest autorem licznych programów radiowych i telewizyjnych.

Autor wielu publikacji m.in: „O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych”, „Przestrogi i porady językowe dla dziennikarzy”, „Język na sprzedaż”, „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka”, „O języku polskiej polityki lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych”, „Mój język prywatny”, „Leksykon nowych zdań polskich”, „444 zdania polskie”, „Jeść!!!”, „500 zdań polskich”, a także współautor publikacji: „Wszystko zależy od przyimka”, „Kiełbasa i sznurek”, „Na drugie Stanisław”, „Pokochawszy. O miłości w języku”.

Zbiera wydania „Pana Tadeusza” i stare podręczniki dobrego zachowania i mówienia. Jak sam o sobie mówi „oprócz językoznawstwa interesuje się … życiem”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1988) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998).

prof. Jan Miodek – wybitny uczony, humanista, erudyta, językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim i ojczystej kulturze. Przedmiotem jego prac stała się polszczyzna współczesna i dawna, ogólna i regionalna; zainteresowaniem badawczym objął szeroki zakres wiedzy o języku – od gramatyki, przez leksykologię, leksykografię i frazeologię, po dialektologię, socjolingwistykę, onomastykę, język mediów, dyskurs religijny, publicystyczny i polityczny. Jest pierwszym w Polsce autorytetem w dziedzinie upowszechniania wiedzy o języku ojczystym, jego kulturze i poprawności.

Wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego. Opublikował 17 autorskich książek, ponad 200 artykułów w pracach zbiorowych i czasopismach, setki recenzji, komentarzy, komunikatów i not oraz kilkadziesiąt tysięcy felietonów i opracowań popularnonaukowych.

„Wielkie Pytania w Nauce”

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta WSIiZ, i realizowany jest od 2016 roku we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem autorytetów świata nauki. Do tej pory prelegentami „Wielkich Pytań w Nauce” byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna i Wojciech Bonowicz.

Współorganizatorem wydarzenia jest Tygodnik Powszechny. Patronat honorowy nad wydarzeniem został objęty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa. Partnerem strategicznym jest Urząd Miasta Rzeszowa. Partnerem jest Bank PeKao S.A.

W oczekiwaniu na kwietniowe spotkanie zapraszamy do obejrzenia najciekawszych filmów z udziałem prof. Jerzego Bralczyka: